Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejmocnější ženou je Obamová

Česko

Vloni se umístila až na 40. místě. Letos však první dáma Spojených států předčila v žebříčku nejmocnějších žen světa magazínu Forbes významné političky, ředitelky velkých firem i hvězdy showbyznysu. Pro osobité charisma.

NEW YORK / PRAHA Do čela žebříčku nejmocnějších žen světa, jenž každoročně zveřejňuje americký magazín Forbes, se letos překvapivě probojovala manželka prezidenta Spojených států Michelle Obamová. Pokud jde o osobní finanční bohatství či kariérní úspěch, nepředčí jistě první dáma ředitelky gigantických podniků jako Kraft či PepsiCo ani slavné zpěvačky, jež ovládají světová média. Letos však patřila mezi hlavní kritéria hodnocení kreativita a podnikavost, na rozdíl od samotné moci a bohatství.

„Obamová učinila úřad první dámy svým a stále zůstává oblíbenou,“ zdůvodnila výběr vydavatelka časopisu ForbesWomen Moira Forbesová. „Názorným dokladem jejího charismatu je, že ji Bílý dům vyslal do kampaně, aby získávala finanční příspěvky v rozhodujících státech jako Kalifornie a Colorado,“ dodala.

Vyzdvihla také iniciativu Obamové v boji proti dětské obezitě. Na druhém místě za americkou první dámou se umístila generální ředitelka firmy Kraft Foods Irene Rosenfeldová, která zároveň zvítězila v kategorii podnikatelek. Třetí v celkovém pořadí a první v mediální oblasti skončila hostitelka slavné televizní talkshow Oprah Winfreyová. První místo mezi celebritami a sedmé celkově obsadila extravagantní zpěvačka Lady Gaga. Druhá mezi celebritami a na deváté příčce celkově pak skončila neméně populární zpěvačka Beyoncé Knowlesová.

Německá kancléřka Angela Merkelová, která v předchozích letech zvítězila čtyřikrát v řadě, se tentokrát musela spokojit až se čtvrtou pozicí v každoročně zveřejňovaném žebříčku.

Pátá se na letošním žebříčku umístila americká ministryně zahraničí a někdejší první dáma Spojených států Hillary Clintonová.

Více než polovina Američanek Šestou pozici obsadila další z velkých světových podnikatelek a manažerek – generální ředitelka společnosti PepsiCo Indra Nooviová a kromě Oprah Winfreyové se do první desítky z řad hostitelek televizních talkshow probojovala také Ellen DeGeneresová.

Více než polovina ze stovky nejmocnějších žen světa pochází ze Spojených států. V první desítce je Američanek dokonce osm, pouze Merkelová a generální ředitelka australské banky Westpac-Bank Gail Kellyová jsou jiné národnosti.

Moira Forbesová všechny ženy v žebříčku ocenila těmito slovy: „Vybudovaly firmy a značky, mnohdy pomocí netradičních metod, a prolomily bariéry pohlaví v oblastech obchodu, politiky, sportu a mediálního a kulturního ducha doby a tím ovlivnily životy milionů, někdy i miliard lidí.“

lidovky.cz Zpravodajský server Lidových novin Žebříček dle Forbesu Fotografie dalších mocných žen najdete na www.lidovky.cz/lide

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!