27. ledna 2012 9:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejmrazivější noc: na Šumavě bylo minus 28 stupňů

Mráz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mráz | foto: Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Nejnižší teplotu v letošním roce v Jihočeském kraji naměřili meteorologové v noci na dnešek na Šumavě. Na stanicích na Kvildě na Prachaticku a na Modravě na Klatovsku bylo shodně minus 28,4 stupně Celsia, řekl Martin Modlitba z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

"Na Šumavě jsme evidovali ještě na dalších místech nízké teploty," dodal.

Na Horské Kvildě bylo minus 23,8 stupňů, v obci Hliniště u Strážného na Prachaticku klesla rtuť na minus 23,0 stupňů Celsia.

Podle meteorologů šlo o letošní nejchladnější noc. Podle jejich mluvčího Petra Dvořáka arktická třicítka dnes nikde v Česku ale nepadla. Nejnižší zjištěná teplota dnes byla minus 29 stupňů v Jizerce-Rašeleništi, sdělil Dvořák.

Podle něj je velký mráz jen v lokalitách, které mají vhodný reliéf a dostatek sněhové pokrývky. Zda teplota v těchto místech spadne pod minus 30 stupňů, se neví. "Zatím se zdá, že nejmrazivější by měly být dny na přelomu ledna a února, případně první únorový týden," doplnil mluvčí.

V jižních Čechách mrzlo dnes i po ránu, teploty se většinou pohybovaly kolem minus deseti stupňů. O víkendu se prý nepatrně oteplí. V sobotu by mělo být přes den lehce pod nulou a už dopoledne by mohlo v přeháňkách sněžit. "V neděli se vyjasní a opět lehce ochladí," uvedl Modlitba.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz