Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Nejoblíbenější bonus je volno

Česko

Firmy ještě loni omezovaly nabídku zaměstnaneckých výhod, letos má dojít k oživení

PRAHA Hlavně volno. Nebo alespoň přizpůsobení pracovní doby vlastním potřebám. To si nejvíce přejí lidé od svých zaměstnavatelů. Vyplývá to z průzkumu Salary & Benefits Guide 2010–-2011 společnosti Robert Half. Tento trend, kdy zaměstnanci požadují například pátý, či i šestý týden dovolené či alespoň možnost práce z domova, souvisí s větší vytížeností pracovních týmů.

Zaměstnanecké výhody, které se týkají volného času, přitom patří mezi nejhodnotnější ve všech oborech, které průzkum sledoval. „Nárůst zájmu o benefity typu pěti týdnů dovolené, pružné pracovní doby či možnosti práce z domova souvisí velmi často s přetížením stávajících zaměstnanců, ke kterému došlo v souvislosti se snižováním počtu zaměstnanců v předchozích dvou letech,“ vysvětluje Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half v České republice. A dodává, že dalším důvodem pro rostoucí zájem o tyto bonusy je také větší snaha nalézt vhodný poměr mezi pracovním a osobním životem, což je pro mnoho zaměstnanců stále důležitější. Na druhou stranu klesl v minulých měsících zájem o odborné vzdělávání a jazykové kurzy. Lidé chtějí raději takové výhody, které mohou zužitkovat okamžitě. Stejně tak i firmy se víc přiklánějí k aktuálním benefitům. Mezi ty nejčastější patří vedle pátého týdne dovolené, který nabízí většina zaměstnavatelů, také stravenky. Jenže ty naopak zaměstnanci již berou spíše jako samozřejmost než nějakou zvláštní výhodu. V oblasti administrativy, logistiky a práva úplně vypadl z první desítky nejoblíbenějších benefitů kupon na městskou hromadnou dopravu. Místo toho si lidé přejí možnost občasné práce z domova. Tu ale stále nabízí jen minimum zaměstnavatelů. Výjimku představují jen firmy z oblasti informačních technologií.

Podobně klesl také zájem o penzijní připojištění. „Na seznam deseti nejžádanějších benefitů se tentokrát nedostalo penzijní připojištění, které uchazeči chápou více jako dlouhodobou investici, na rozdíl od 13. a 14. platů, které mohou ihned využít,“ vysvětluje Tomáš Bergl, manažer divize účetnictví a financí společnosti Robert Half.

Z průzkumu také vyplývá, že firmy pokračovaly ještě i v minulém roce v omezování některých bonusů a výhod pro své zaměstnance. To se týká průřezově všech oborů. „K jejich odebírání však nedocházelo v takové míře jako v roce 2009. Mezi nejčastěji odebrané výhody patřily jazykové kurzy a třináctý plat,“ dodává Aleš Křížek. Podle něj došlo v loňském roce ke stabilizaci nabídek zaměstnaneckých výhod ze strany firem.

Letos se přitom očekává, že se uchazeči o práci už nebudou tolik obávat měnit zaměstnavatele, a když si budou hledat nové místo, budou vybírat právě i podle zajímavých firemních benefitů. Loni přitom byla hlavním měřítkem při hledání práce stabilita firmy. Větší oživení na trhu práce ale přijde nejspíše až ve druhé polovině letošního roku.

***

Zaměstnanecké benefity

Nejžádanější benefity, které si zaměstnanci přejí * pět týdnů dovolené * služební automobil i k soukromým účelům * šest týdnů dovolené * pružná pracovní doba * možnost práce z domova * 13. / 14. plat * odborné vzdělávání * jazykové kurzy * mobilní telefon k soukromým účelům * stravenky Nejčastější benefity, které zaměstnavatelé poskytují * pět týdnů dovolené * stravenky * občerstvení a nápoje v práci * notebook * mobilní telefon k soukromým účelům * pružná pracovní doba * odborné vzdělávání * u vyšších pozic služební automobil zdroj: Salary & Benefits Guide 2010 až 2011, Robert Half International

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!