Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejsme horší než Rusové, tvrdí kouč

Česko

PRAHA Nenávidí porážky, po nich ho většinou spatříte jen v zasmušilé tváři. Anebo Vladimíra Růžičku znáte i naopak.

Na první pohled vnitřně spokojeného, výřečného. A pyšného. Jako po Českých hokejových hrách, kde jeho tým v sérii Euro Hockey Tour vyhrál po sedmi letech turnaj.

„Nic ovšem nepřeceňujme. Pořád je to jen začátek sezony,“ krotí euforii reprezentační kouč.

Ví, že zvláště v té olympijské se bude hodnotit až na jejím konci...

* Hlodalo vás dlouhé čekání na vytoužený triumf?

Jasně že jo, vždycky je těžké to skousnout. Můžete ale vyhrát teď, jenže nejdůležitější zápas vás stejně čeká až na hlavních akcích. A ty jsme poslední roky nezvládali.

* V Karlových Varech jste však asi cítil úlevu, ne?

Před vlastními fanoušky chcete doma vždy uspět. Všechno ideální není nikdy, ovšem turnaj ukázal to, v co jsem věřil: že se nám hráči, kteří byli na mistrovství světa, ohrají.

* Koho máte na mysli?

Třeba Ondřeje Němce, Romana Červenku... Tohle jsou mladší kluci, na nichž teď nároďák stojí. Jsem rád, že to dokázali v úvodu sezony.

* Přejděme k opačnému pólu: kdo vás na turnaji zklamal?

To nechci říkat. Podařilo se nám vyhrát, zatím je vše čerstvé. Pro mě je nejdůležitější, že všichni hráli jako tým. Ale nechci nic přeceňovat, loni se nám taky povedl první turnaj, a pak se to sesypalo.

* Stejně bych se zastavil u jednoho jména, a to Pavel Brendl. V KHL loni nastřílel 35 gólů, jenže v reprezentaci vyšel naprázdno.

On je střelec, co dlouhou dobu nebyl v národním mužstvu. Je pod obrovským tlakem, každý ho sledoval. Na druhou stranu se snažil hrát to, co hraje v klubu. Jenže mezinárodní hokej je trochu jiný.

* Viděl jste na týmu i negativa?

Máme pořád hodně nedostatků. Třeba proti Rusům jsme se zničehonic zbláznili a měli tři útočníky za brankovou čárou. Jindy zase máme ve svém pásmu chaos, ale tak to bývá. Podívejte na Rusy, kteří taky občas nevěděli, kam dříve skočit. Mě hlavně těší, že kluci bojovali.

* A také že zachytali oba brankáři Mensator i Štěpánek?

Ale to je přesně to, co jsem říkal už loni: zase může přijít turnaj, kdy to ani jednomu nepůjde. Tihle mladí gólmani poslední čtyři roky moc šancí nedostávali, proto teď musí podstoupit co nejvíce zápasů. Jsem rád, že prokazují vynikající formu.

* Napověděly vám České hry, kdo má z týmu šanci na olympiádu?

Ta bude v Kanadě, na malém kluzišti. Nemá cenu si nic nalhávat, většina hráčů tam přijede z NHL. Ale je dobré vědět, že hráči z Evropy umějí hrát taky dobře. Protože po olympiádě se pořádá šampionát a tam moc hráčů z NHL nebude.

* Myslíte, že se národní tým zbavil na Euro Hockey Tour svého komplexu z porážek?

Doufám, že budou mít větší sebedůvěru, protože tu v těžkých zápasech musíte mít. Mně trochu vadí, že ji třeba Rusové mají a my se do nich trochu bojíme jít. Přitom jsme - až na pár individualit - stejně dobří jako oni.

* Mluvíte o sebedůvěře. Máte k nim znovu větší důvěru i vy?

Jsem rád za zápasy s tak obrovskou úrovní. Protože si hráče můžu prověřit a nemusím pak mít takovou obavu na šampionát někoho vzít. Ale hlavně: hokej je o týmové hře, ne o jednotlivcích. Real Madrid může mít skvělé fotbalisty, jenže když je nesladí, je těžké je udržet. Já chci mít opravdový tým.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ODDĚLENÍ PRODEJNY (25-30.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč