Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Nejstarší „lidské stopy“

Česko

Vědci objevili otisky staré 1,5 milionu let. Palec je na nich již vedle ostatních prstů

WASHINGTONV Keni byly objeveny zkamenělé otisky lidských stop. Antropologové to považují za jeden z nejdůležitějších objevů mapujících vývoj moderního člověka a především lidské chůze.

Fosilie, jejichž stáří je asi 1,5 milionu let, představují nejstarší důkaz moderního chodidla u předchůdců dnešního člověka. Americký časopis Science ve svém pátečním vydání napsal, že jde o „pozůstatky“ člověka Homo erectus nebo Homo ergaster.

Na stopách je patrné, že palec je usazen vedle ostatních prstů, a ne proti nim, jak tomu je u lidoopů. Zároveň také ukazuje typickou lidskou klenbu chodidla a krátké prsty. Podle hloubky stop se lze domnívat, že jejich původce chodil po dvou končetinách a postupně přenášel váhu z paty na špičku. Z rozložení otisků, které poukazují na délku kroku při chůzi, vědci usoudili, že tento předchůdce člověka měřil přibližně 175 centimetrů.

„Tyto stopy jsou jedním z nejdůležitějších objevů za poslední roky a (naše) muzeum dělá vše pro to, aby zajistilo bezpečnost tohoto jedinečného naleziště,“ prohlásila k nálezu Emma Mbuaová z keňského Národního muzea.

Ukryté pod nánosy bahna Vzácné otisky byly nalezeny poblíž města Ileret v severní části Keni. Tam je na malém kopci, který se skládá z několika metrů sedimentů, odhalil tým vědeckých pracovníků. Když pečlivě odkryli jednotlivé vrstvy, nalezli dvě řady lidských stop. Jedna z nich byla nalezena ještě o pět metrů hlouběji než druhá. Oddělovaly je nánosy písku, bahna a sopečného popela. Odborníci porovnávali sedimenty z okolí nálezu a zjistili, že dva soubory stop od sebe odděluje nejméně deset tisíc let.

Homo erectus představoval velký skok ve vývoji člověka dnešního typu. Jeho strava byla podstatně rozmanitější a byl to také první druh, který se rozšířil i mimo území Afriky. „Existují názory, že cestoval za potravou a jeho delší končetiny k tomu byly přizpůsobeny,“ řekl profesor Bennet z Bournemouthské univerzity v Anglii. „Nyní můžeme vidět, že měl moderní stavbu nohou, což do celého jeho příběhu zapadá,“ dodal vědec.

Vůbec nejstarší stopy byly objeveny v Tanzanii. Jejich stáří je odhadováno na 3,75 milionu let. Byly vytvořeny ještě australopithekem. Vykazují již také známky chůze po dvou, ale i mnohem menší klenbu chodidla. Palec je navíc postaven proti ostatním prstům.

Autor: