Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Nejste vítáni, vzkazuje Čína Západu

Česko

Obchodní podmínky se zhoršují již několik let, nepříznivý trend v Číně ale zesílil

PEKING Západní firmy, které působí v Číně, dostávají strach. Jsou znepokojené hlavně soudem se zaměstnanci nadnárodního těžebního koncernu Rio Tinto a problémy internetového vyhledávače Google.

Proto považují podnikání v nejlidnatější zemi světa za stále složitější, především vzhledem k sílící byrokracii a neprůhlednému právnímu systému. Píše o tom agentura AFP s odvoláním na ekonomické experty.

Třicet let poté, co se Peking otevřel zahraničním investicím, se mezinárodní společnosti setkávají v Číně s nerovnými předpisy, zvýhodňováním místních firem a rostoucím nacionalismem. Některé z nich proto zvažují budoucí setrvání v této progresivně se rozvíjející asijské velmoci.

„Zahraniční podnikatelská komunita poprvé vidí, že se postupně zužuje pole příležitostí, i když si třeba zatím zde stojí dobře,“ říká James McGregor, poradce lobbistické firmy APCO Worldwide, který sídlí v Pekingu.

„Obchodní podmínky se zhoršují již několik let, nepříznivý trend ale zesílil s nárůstem sebevědomí Číny během globální finanční krize,“ podotkl John Lee, který působí v Australském centru nezávislých studií. „Překážky, s nimiž se západní společnosti střetávají na čínských trzích - Google je toho dobrým příkladem -, ukazují přesvědčení Číny, že nepotřebuje Západ tak jako dřív,“ dodal.

Čína na rozdíl od Západu silně roste I přes nejhorší recesi ve Spojených státech a v Evropě za posledních několik desetiletí zaznamenala Čína v roce 2009 růst 8,7 procenta.

V Číně působí světoví giganti jako McDonald’s a Starbucks, ale také nesčetné malé a středně velké společnosti, zabývající se vším od informačních technologií po pojištění. Nový průzkum americké obchodní komory v Číně tento měsíc ukázal, že 38 procent jejích členů se cítí být v této zemi nevítanými návštěvníky, zatímco v loňském roce to bylo „jen“ 26 procent. Jako důvod uvádějí diskriminační politiku čínských úřadů a nekonzistentní justici.

Respondenti upozornili kupříkladu na zákon o zásobování vládních orgánů a podniků z loňského prosince, který vytlačil zahraniční technologické společnosti z multimiliardového prodeje počítačů a kancelářského vybavení čínským vládním úřadům.

Tyto poznatky potvrzují i evropští byznysmeni, podle nichž investiční prostředí v Číně kazí neprůhledný právní systém a neadekvátní ochrana intelektuálního vlastnictví. „Koláč je nyní větší, ale dveře na trh se nápadně zmenšily,“ podotkl prezident evropské obchodní komory v Číně Jörg Wuttke.

Podle něj stále více evropských firem přemýšlí o odchodu z Číny, navzdory tomu, že tato země hraje životně důležitou roli v jejich obchodní bilanci.

Zahraniční podniky přinesly do Číny mnohamiliardové investice, manažerské znalosti a vyspělé technologie, nyní si ale stěžují, že byly zneužity čínskou vládou, a jsou zklamány nedostatkem reciproční dobré vůle, konstatoval James McGregor.

Vedoucí pracovníci zahraničních firem upozorňují na to, že musejí trávit stále více času překonáváním byrokratických bariér a dešifrováním nových čínských nařízení, říká David Wolf, který stojí v čele poradenské společnosti.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy