Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší problém? Lidé si pletou obálky

Česko

PRAHA Zdá se to neuvěřitelné, ale i tak prostá záležitost, jako vhodit volební lístek do urny tak, aby byl platný, může být problém. Největší úskalí? Voliči si často pletou obálky a jejich hlas poté přijde nazmar.

„V posledních volbách – to byly ty krajské a senátní – byl největší problém s tím, že si lidé pletli obálky a vložili lístek pro krajské volby do obálky pro volby senátní. Letos se to může opakovat v tom, že si lidé donesou doručovací obálku a tu s lístkem vhodí do urny. V tom případě je hlas neplatný,“ upozornil Pavel Kuklík z Českého statistického úřadu.

Za neplatný hlas je považován i ten, kdy volič hlasovací lístek přetrhne. Musel by ale být přetržen úplně. „Když se lístek trošku poškodí, tak je šance, že ho okrsková komise může posoudit jako platný. Záleží na míře poškození,“ uvedl Kuklík.

To jsou možná nebezpečí, pokud jde o hlas pro konkrétní stranu. Pokud volič preferuje konkrétního kandidáta na vybraném hlasovacím lístku, tak ho musí označit kroužkem okolo pořadového čísla. Preferovat může maximálně dva kandidáty z jedné politické strany. Zakroužkuje-li jich více, nebudou preferenční hlasy uznány. Ale hlas stranické kandidátce platí.

Volby do Evropského parlamentu začnou v České republice dnes úderem čtrnácté hodiny a skončí v sobotu v deset večer.

Pokud by lidé chtěli hlasovat jinde než v místě trvalého bydliště, musí mít vystaven voličský průkaz. O ten však musel požádat na úřadě nejpozději patnáct dní přede dnem voleb. Korespondenční hlasování není umožněno. Volič ale může požádat, aby volební komise v místě jeho bydliště přišla s volební urnou k němu domů.

„V Praze, Plzni, Brně a Ostravě jsou volební místa na každém úřadě městské části městského obvodu. V ostatních městech a obcích na každém pověřeném obecním úřadě. Celkem jich máme pět set šest,“ uvedl Kuklík.

I když české volby skončí už v sobotu, hlasy se začnou sčítat až v neděli v noci. Komise totiž musí počkat, až se uzavřou volební místnosti ve všech zemích EU - a kupříkladu v Itálii to bude až v neděli v deset hodin večer. Kdy budou poté známy první relevantní čísla, si statistik netroufl odhadnout.

„Jako první budou známy výsledky z malých obcí. Ty budou tak do půlhodiny po uzavření posledních místností,“ prohlásil Kuklík.

***

Na co si dát pozor * Pozor na obálku – hlasovací lístek musí být v obálce, kterou volič obdrží přímo od volební komise. Jinak je hlas neplatný. * Přetržený volební lístek je také neplatný, i když budou v obálce obě části. * Kroužkování – tak smějí být označeni nanejvýš dva kandidáti z lístku, bude-li jich víc, kroužkování je neplatné (ale hlas straně ano). * Volby do Evropského parlamentu začaly v některých zemích už včera a končí až v neděli. Ale pozor, české volební místnosti se otevřou až dnes ve 14 hodin a zavřou se už v sobotu ve 22 hodin.

Autor: