Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Největší vášní je vydělávání peněz

Česko

Lloyd Craig Blankfein, šéf banky Goldman Sachs, má pověst neomalence, který si nebere servítky

PROFIL TÝDNE

Šéf Goldman Sachs,nejstarší a nejbohatší banky na Wall Street, Lloyd Craig Blankfein má pověst neomalence, který si nebere servítky a jehož největší vášní je vydělávání peněz. A nezáleží na tom, zda se mu právě daří nebo jestli je na dně. Zatímco loni v listopadu, když se hřál na výsluní poté, co ho list Financial Times vyhlásil Člověkem roku, neváhal v nedělníku The Sunday Time při obhajobě miliardových odměn prohlásit, že dělá boží práci a jeho banka slouží sociálním účelům, dnes je v úplně jiné pozici, ale jeho jazyk neztratil nic ze své břitkosti.

Když je přesvědčen o své pravdě, tak se neváhá postavit ani americké Komisi pro cenné papíry (SEC), která před měsícem zahájila vyšetřování banky pro údajný podvod na investorech v hodnotě jedné miliardy dolarů. Blankfein ji obvinil z práce na politickou objednávku a podobně rezolutný byl i při desetihodinovém slyšení před stálým podvýborem pro vyšetřování amerického Senátu.

Ten ho i s kolegy vyslýchal v souvislosti s podvodem při obchodování s hypotečními deriváty. Podle senátorů Blankfein i vedení banky věděli o blížící se hypoteční krizi, ale snažili se na ní jen vydělat. Na otázku, zda banka věděla o tom, že se hypoteční trh řítí do propasti, Blankfein prohlásil: „Nejsme tak chytří.“ Zároveň rezolutně přitom popřel, že by se banka dopustila něčeho nelegálního.

Proti bankéřům včetně samotného Blankfeina nicméně mluví záznamy e-mailové komunikace, které podvýbor zveřejnil. V jednom z e-mailů datovaném 18. listopadu 2007 Blankfein píše: „Samozřejmě že se nebojíme zmatku v oblasti hypoték. Prodělali jsme peníze, ale pak jsme vydělali více, než jsme ztratili, díky sázení na pokles.“ V celém sporu jde o podezřelé operace s takzvanými CDO (collateralized debt obligation), finančními deriváty spojenými s hypotékami, tedy s cennými papíry, které v sobě obsahují části jiných cenných papírů. Jde o finanční nástroj, který spoluzavinil světovou finanční krizi. Podle civilní žaloby, kterou SEC v polovině dubna podal u soudu na Manhattanu, banka a jeden z jejích viceprezidentů Fabrice Tourre překrucovali a opomíjeli klíčové údaje o obligacích CDO, které banka nabízela investorům. Svým jednáním tak banka podle regulátorů způsobila škodu ve výši jedné miliardy dolarů (zhruba 20,3 miliardy korun). Bance nyní hrozí nejen, že bude muset zaplatit obří pokutu, ale vyšetřuje ji regulační orgán i ve Velké Británii a totéž jí hrozí i v dalších zemích. Kromě toho jí zřejmě čeká vlna žalob poškozených investorů. Není proto divu, že tato aféra otřásla i Blankfeinovým křeslem. Banku Goldman Sachs řídí od roku 2006. Podle amerických médií existoval dokonce reálný plán, že by banka oddělila funkce generálního ředitele a předsedy představenstva. Jak napsal deník The New York Times, Blankfein by sice i nadále řídil banku tak jako doposud, ale nad ním by byl ředitel bez exekutivních pravomocí.

Tuto bitvu se nicméně Blankfeinovi podařilo vyhrát. Na schůzce akcionářů byl tento návrh zamítnut a Blankfein byl potvrzen ve svých funkcích. Blankfein měl už před schůzkou akcionářů na své straně významného spojence. Na jeho podporu na začátku května veřejně vystoupil i legendární americký investor a třetí nejbohatší muž světa Warren Buffett, kterému se ve finančním světě přezdívá věstec z Omahy. Buffett je poté, co prostřednictvím své společnosti Berkshire Hathaway v roce 2008 investoval do banky pět miliard dolarů, významným akcionářem Goldman Sachs. Doslova prohlásil, že by banka neměla být viněna ze ztrát klientů, kteří investovali do sázky na hypotéky. „Pro fungování této firmy udělal skvělou práci,“ prohlásil Buffett na adresu šéfa Goldman Sachs. „Podporuji ho na sto procent,“ podotkl.

S Goldman Sachs sepjal Lloyd Blankfein většinu svého profesního života. Šéfem Goldman Sachs se stal v roce 2006, ale to už měl za sebou čtvrtstoletí práce pro Goldman Sachs a její dceřinou společnost zabývající se obchodem s komoditami J. Aron & Co, do jejíž londýnské pobočky nastoupil jako obchodník s drahými kovy v roce 1981. Ve firmě rychle stoupal vzhůru a v roce 1994 již vedl celý J. Aron & Co. Když v roce 1997 Goldman sloučil J. Aron & Co se svým podnikáním s produkty s pevnými příjmy, jako jsou dluhopisy nebo termínované účty, stal se z Blankfeina spolušéf celé divize. O pět let později již vedl všechny obchodní transakce Goldman Sachs a v roce 2004 se stal prezidentem a provozním ředitelem banky.

To je závratná kariéra pro chudého kluka z newyorského Bronxu. Lloyd Craig Blankfein se narodil 20. listopadu 1954 v rodině poštovního úředníka a prodavačky. Základní a střední vzdělání získal v newyorských veřejných školách, ale díky svému vynikajícímu prospěchu získal stipendium na Harvardu, kde vystudoval práva. V roce 1975 se stal bakalářem a v roce 1978 absolvoval magisterské studium. Po škole se odstěhoval do Hollywoodu, kde nastoupil do právnické firmy Donovan, Leisure, Newton &Irvine, kde se zabýval firemním daňovým právem až do roku 1981, kdy se rozhodl věnovat investičnímu bankovnictví. Lloyd Blankenfein je ženatý a se svou manželkou Laurou má tři děti. Je také znám jako velký podporovatel Demokratické strany.

Autor: