Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Nejvíce jsou zkorumpované politické strany, tvrdí lidé

Česko

Téměř polovina Čechů si myslí, že úplatků v zemi přibývá, a 14 procent tvrdí, že loni úplatek dalo. Ukázala to včera zveřejněná anketa Globální barometr korupce (GBK) 2010, připravená pro Transparency International.

PRAHA Podobný názor na úplatkářství jako v tuzemsku panuje i v zahraničí. Za nejvíce korumpovaný sektor lidé z celého světa považují politické strany. Ankety se účastnilo téměř 92 tisíc respondentů z 86 zemí. Hned za politickými stranami jsou podle Čechů úředníci, poslanci a policie.

Z celkových výsledků vyplývá, že šest lidí z deseti si myslí, že v jejich zemi korupce přibývá. Každý čtvrtý prý sám uplácel. Největší nespokojenost panuje v Severní Americe a v Evropě.

Polovina dotázaných zároveň nevěří, že se jejich vláda dokáže s korupcí vypořádat. Dvanáct procent Čechů považuje protikorupční opatření za dostatečné.

Politické strany mají špatnou pověst Politické strany mají celosvětově nevalnou pověst. Z korupce je nařklo osm z deseti lidí.

Negativně hodnoceny jsou též církevní a náboženské instituce. Naopak si polepšila justice, kterou za zkorumpovanou označilo 43 procent dotázaných, což je o 11 procent méně než v roce 2004.

Na druhém konci žebříčku se umístila armáda a neziskové organizace, které za úplatkářské považuje třetina respondentů.

Česko si pohoršilo Anketa, která se uskutečnila letos v červnu a červenci, zjišťovala zkušenosti lidí s korupcí za posledních 12 měsíců.

Podle výsledků byly jednotlivé země rozděleny do pěti skupin. Česká republika je spolu s Rakouskem, Polskem, Čínou nebo Bulharskem ve druhé nejlepší skupině.

Míra korupce se u nás pohybuje okolo 14 procent, což je o tři procenta více oproti loňským výsledkům. Země s největší mírou korupce jsou například Afghánistán, Palestina, Irák nebo Indie. Naopak s úplatky se lidé téměř nesetkali v Austrálii, Izraeli nebo USA.

Průzkum též ukázal, že častěji uplácejí lidé s menšími příjmy. Jedinou výjimku představuje justice.

Pokud by lidé byli svědky uplácení, sedm z deseti by jich korupci ohlásilo. Jestliže by sami byli upláceni, ozvala by se jen polovina z nich.

***

JAK SE KDE UPLÁCÍ

Výběr zemí podle procenta respondentů, kteří v minulých 12 měsících zaplatili úplatek

1. skupina: 50 procent a víc Afghánistán, Bangladéš, Kambodža, Palestina, Indie, Nigérie, Senegal, Sierra Leone, Uganda

2. skupina: 30-49,9 procenta Ázerbájdžán, Libanon, Litva, Mexiko, Moldavsko, Mongolsko, Pákistán, Salvador, Ukrajina, Vietnam

3. skupina: 20-29,9 procenta Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Chile, Kolumbie, Maďarsko, Makedonie, Rumunsko, Peru, Rusko, Thajsko, Turecko

4. skupina: 6-19,9 procenta Česko, Čína, Argentina, Filipíny, Francie, Itálie, Japonsko, Kosovo, Lucembursko, Polsko, Rakousko, Řecko, Srbsko

5. skupina: méně než 6 procent Austrálie, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švýcarsko, USA, Británie, Brazílie, Dánsko, Gruzie, Hongkong, Irsko, Chorvatsko, Izrael, Jižní Korea, Island, Kanada

GBK se prováděl už posedmé od roku 2003 a letos do něj byl zapojen rekordní počet 91 781 respondentů. Anketa má poskytnout obrázek o tom, do jaké míry korupce zasahuje do života jednotlivců. Je zveřejňována ke Dni boje proti korupci, který OSN vyhlásila na dnešek.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...