Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nejvlivnější intelektuál? Muslim

Česko

V anketě amerického časopisu Foreign Policy figurovalo i jméno bývalého prezidenta Václava Havla.

NEW YORK Kdo je podle vás nejvlivnějším intelektuálem v současném světě? Stejnou otázku položil svým čtenářům americký časopis Foreign Policy, a aby jim rozhodování usnadnil, přiložil k tomu seznam stovky „nejvýraznějších“ osobností, který sestavili členové redakce.

Zastoupení v něm měla i Česká republika díky bývalému prezidentovi Václavu Havlovi. Ten se ale do výsledné dvacítky nejvlivnějších intelektuálů dneška nakonec nedostal (hlasovalo pro něj málo lidí).

Výsledek ankety, ať už jakkoliv zpochybnitelné, je zajímavý minimálně z jednoho důvodu. V první desítce žebříčku jsou totiž výhradně muslimové.

Nejvíc hlasů lidé odevzdali Turkovi Fethullahu Gülenovi. Islámský učenec a zakladatel stejnojmenného hnutí má miliony přívrženců hlavně doma v Turecku, od roku 1999 ale žije ve Spojených státech. Přesídlil tam poté, co jej doma nařkli z „podkopávání“ procesu sekularizace společnosti (omezování vlivu víry). Gülen přitom patří k zastáncům umírněnějšího výkladu praktikování islámu.

„Pár hodin poté, co se o anketě zmínil na své titulní straně turecký deník Zaman, začaly z Turecka chodit první hlasy,“ komentoval vítězství Gülena časopis Foreign Policy. „Jeho příznivci – tradičně vzdělaní a světaznalí lidé – hlasovali nejen pro něj, ale i pro další muslimy na seznamu. Právě díky tomu jsou v první desítce jen muslimové. Názory, které je proslavily, se takřka výhradně vztahují k islámu, ale dost se liší,“ dodává komentář k anketě.

Do první trojice se probojoval ještě jeden duchovní – Šajch Júsuf Karadáví z Egypta. Je jedním z těch, kteří vydávají tak zvané fatvy (které laicky řečeno nařizují, co je z hlediska víry povoleno a co naopak zapovězeno).

Karadáví patří k vůdcům Muslimského bratrstva, hnutí, které patřívalo k radikálním vykladačům víry, v poslední době však přehodnocuje své postoje, zvlášť k džihádu (velmi stručně řečeno „boji za víru“). Karadáví odsoudil teroristické útoky na New York a Washington, ale v zásadě schvaluje sebevražedné útoky Palestinců na Izraelce.

Hegemonii duchovních v první trojici narušuje Muhammad Junus, Bangladéšan, který před dvěma lety získal Nobelovu cenu za svůj projekt „půjček chudým“.

Systém tak zvaných mikroúvěrů pomáhá zajistit obživu lidem, kteří by jinak byli bez práce. Díky půjčkám, které dosahují řádově jen desítek dolarů, se totiž mohou postavit na vlastní nohy.

Junus za tím účelem založil banku, ale vlastní v ní jen malý podíl, většinu přenechal bangladéšské vládě. Sám prý vede velmi skromný život, o čemž ostatně svědčí fakt, že peníze, které získal s Nobelovou cenou, věnoval na charitu.

***

Dvacet nejvlivnějších intelektuálů podle Foreign Policy

Foreign Policy, americký dvouměsíčník o mezinárodní politice a ekonomice, zařadil Václava Havla na seznam stovky nejvýznamnějších intelektuálů dneška, z něhož pak lidé vybírali „nejlepších dvacet“. Mimo jiné o Havlovi napsal, že „řídil proces rozdělení země na Česko a Slovensko“, jinak jej stručně charakterizoval jako „státníka a autora divadelních he her“. V anketě hlasovali čtenáři a podle redakce se od nich na internetov internetových stránkách časopisu sešlo půl milionu hlasů.

1. Fethullah Gülen Turecký myslitel proslul jednoduchým a asketickým způsobem života. Má miliony následovníků po celém světě. Jeho pokusy o sociální reformu z něj v 60. letech učinily jednoho z nejznámějších a respektovaných Turků. Ve věcech víry zastává „mírnější“ postoj. V Turecku se dočkal nařčení, že podkopává proces omezování vlivu náboženství. V roce 1999 se usadil v USA.

2. Muhammad Junus Rodák z Bangladéše, který před dvěma lety získal Nobelovu cenu míru, má přezdívku „bankéř chudých“. Systém tzv. mikroúvěrů, jejichž princip spočívá v tom, že i sebemenší částka může pomoct, je jednou z nadějí pro země třetího světa.

3. Šajch Júsuf Karadáví Vlivný egyptský duchovní, jeden z kteří vydávají tzv. fatvy, nařizující, co je z hlediska víry povoleno a co naopak zapovězeno). Jeden z vůdců Muslimského bratrstva, hnutí, které patřívalo k radikálním obhájcům víry. Al Karadáví sice odsoudil útoky z 11. září, ale schvaluje sebevražedné útoky Palestinců na Izraelce.

4. Orhan Pamuk spisovatel, Turecko

5. Aitzaz Ahsan právník a politik, Pákistán

6. Amr Chálid muslimský aktivista a duchovní, Egypt

7. Abdalkarím Sorúš filosof, islámský reformista, Írán

8. Tariq Ramadan filozof, Švýcarsko

9. Mahmúd Mamdání antropolog, Uganda

10. Širín Ebadiová právnička a bojovnice za lidská práva, Írán

11. Noam Chomsky lingvista, USA

12. Al Gore aktivista a politik, USA

13. Bernard Lewis historik, Británie

14. Umberto Eco sémiolog a spisovatel, Itálie

15. Ayaan Hirsi Ali aktivistka a politička, Somálsko/Nizozemsko

16. Amartja Sen ekonom, Indie

17. Fareed Zakaria novinář, USA

18. Garri Kasparov šachista a aktivista, Rusko

19. Richard Dawkins biolog, Británie

20. Mario Vargas Llosa spisovatel a politik, Peru

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč