Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kontroloři na NKÚ se bouří. Nepodepsali kolektivní smlouvu a ztratili část výhod

NKÚ foto: Radek Vebr, MAFRA

Kontroloři z Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) přišli o část zaměstnaneckých benefitů. Důvodem je neschválená kolektivní smlouva pro roky 2024 a 2025. Podle některých zaměstnanců prezident NKÚ zastavil čerpání jejich čerpání do doby, než se situace uklidní. Mluvčí úřadu Hana Kadečková to však dementovala s tím, že benefity stále platí a o nové kolektivní smlouvě se jedná. K jejímu uzavření by mělo dojít v následujících dnech.
  16:04

„Kolektivní smlouvu na roky 2024 a 2025 odboráři neschválili. Prezident NKÚ proto zastavil čerpání všech stávajících benefitů do doby, než se situace uklidní,“ uvedl pro iDNES.cz zaměstnanec NKÚ, který si přál zůstat v anonymitě.

Redakce proto oslovila mluvčí úřadu Hanu Kadečkovou, která situaci detailně popsala. Podle jejích slov mezi vedením NKÚ a odborovou organizací (OO) probíhalo od 5. prosince 2023 kolektivní vyjednávání, při kterých předložila odborová organizace řadu požadavků.

„Většině z nich vedení NKÚ vyhovělo. Odbory požadovaly i věci, ke kterým se zaměstnavatel nemůže smluvně zavázat, protože je nemůže zaručit, protože by tím porušovalo zákon. Například pravidelné navyšování rozpočtového objemu prostředků na platy,“ přiblížila spor mluvčí.

Benefity nezmizely. Pouze jejich část, tvrdí NKÚ

Část požadavků byla podle ní upravena v návrhu kolektivní smlouvy, část přislíbil zaměstnavatel upravit novelizací vnitřních předpisů. Vyjednávání poté koncem ledna završila schůzka vedení s výborem odborů.

V únoru se však uskutečnila další schůzka, kde členové odboru hlasovali o schválení návrhu kolektivní smlouvy. Po ní výbor odborové organizace informoval vedení úřadu, že návrh pro roky 2024 a 2025 neschválil. „Výbor zároveň vyzval vedení NKÚ k dalším jednáním, která se nadále vedou,“ popsala situaci Kadečková.

Stará kolektivní smlouva, v níž byly benefity zakotveny, přestala podle Kadečkové platit, a s ní i jejich čerpání. Mluvčí však zdůraznila, že prezident úřadu nezastavil čerpání všech zaměstnaneckých výhod, ale pouze jejich části. Jde například o čerpání neplaceného volna kvůli rodinným záležitostem nebo zdravotním indispozicím.

Podle slov mluvčí prezident úřadu zároveň bezprostředně po neschválení nové kolektivní smlouvy vydal rozhodnutí, kde se v maximální možné míře snažil zmírnit dopady, které to na zaměstnance mělo.

Zajistil podle ní například to, aby zaměstnanci NKÚ i nadále dostávali příspěvek z Fondu kulturních a sociálních potřeb na stravu v dosavadní výši. „A i nadále zaměstnanci dostávají peněžitý příspěvek na spoření na stáří,“ doplnila.

„Výbor odborové organizace požadoval zakotvení benefitů v kolektivní smlouvě, nikoliv jejich úpravu vnitřním předpisem. Pokud by v tomto bodě odbory změnily názor, pak by tyto benefity mohli zaměstnanci čerpat ještě před podpisem nové smlouvy,“ ujasnila dále Kadečková.

Možnost, že by kvůli benefitům mohli zaměstnanci odcházet, Kadečková komentovala slovy, že úřad si je vědom, že na některých pozicích je náročné konkurovat soukromému sektoru. „Jsme však přesvědčeni, že NKÚ je v rámci veřejné správy nadále atraktivním, i když náročným zaměstnavatelem,“ doplnila a současně vyjmenovala několik benefitů, které pracovníci na úřadě mají.

Srovnání platových poměrů

Mimo jiné zmínila, že vedení se podařilo prosadit novelu zákona, kterým byl zavedený platový řád srovnávající platové poměry zaměstnanců NKÚ na úroveň zaměstnanců ze státních služeb.

„Zaměstnanci mají pro své děti k dispozici dětskou skupinu, kterou NKÚ zřídil před osmi lety. NKÚ dále vybavil z prostředků FKSP relaxační zónu. Zaměstnanci, kteří dojíždějí do zaměstnání na kole, mohou svá elektrokola dobíjet v kolárně,“ dodala mluvčí NKÚ s tím, že v současné době úřad čeká, kdy odborová organizace svolá svoji členskou schůzi, na které se bude text kolektivní smlouvy schvalovat.

Redakce také oslovila Odborový svaz státních orgánů a organizací. „Dlouholetá organizace našeho odborového svazu, která u NKÚ působila, ukončila dle našich informací v listopadu loňského roku svou činnost. Zřejmě to je důvodem pro nepodepsání kolektivní smlouvy,“ uvedla pro iDNES.cz druhá místopředsedkyně svazu Šárka Homfray.

Současně dodala, že pokud u NKÚ jiná organizace nepůsobí, není s kým smlouvu podepsat. „Zaměstnavatel by musel případné benefity zakotvit nějakým vnitřním předpisem nebo směrnicí. Pokud na NKÚ působí jiná organizace, nejde o organizaci našeho svazu a tudíž nemáme informace o průběhu jednání,“ uzavírá.

Autor: