Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soud: Chtít peníze za škodu na autě po sraženém mladíkovi je nemravné

Dopravní nehoda. (Ilustrační foto.) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní nehoda. (Ilustrační foto.) | foto: JIří Meixner, MAFRA

BRNO Mladík, kterého na Blanensku srazilo auto a řidič jej pak těžce zraněného nechal v lese, nebude platit škodu na vozidle. Nejvyšší soud (NS) nedávno vyhověl jeho dovolání a zrušil verdikt Krajského soudu v Brně.

Peníze žádala firma, která služební auto propůjčila řidiči Petru Neisserovi, později odsouzenému na 12 let za pokus o vraždu. Žalobě nelze vyhovět, příčí se dobrým mravům, vyplývá z rozsudku NS.

Také Okresní soud v Blansku původně nárok firmy zamítl jako nemorální. Ovšem odvolací krajský soud v roce 2011 rozhodnutí změnil a uložil chlapci povinnost zaplatit 57 000 plus úroky. Nyní se musí případem zabývat znovu, v těchto dnech by měl podle systému InfoSoud obdržet spis. Rozhodnutí NS je závazné.

Nárok firmy je odpodstatněný

NS zdůraznil, že jde o neobvyklý případ - chlapec je sice původcem nehody, ale poté se stal obětí závažného trestného činu ze strany řidiče služebního auta. Nelze to přehlédnout ani v občanskoprávním sporu o náhradu škody, byť nárok firmy je po formální stránce opodstatněný.

"Šlo o natolik svévolný útok na základní hodnoty chráněné právem i morálními normami společnosti, že požadavek, aby jím dotčená osoba byla povinná nahradit škodu na vozidle, příčí se obecnému pojímání spravedlnosti," stojí v rozsudku senátu NS s předsedou Petrem Vojtkem. Verdikt padl koncem loňského roku, teprve nyní soudci zveřejnili celé odůvodnění.

Řidič si nevšiml, že mu chlapec proletěl do kufru

Případ vyvolal v roce 2006 značnou pozornost. Za prvotního viníka nehody označili znalci tehdy patnáctiletého chlapce, který se pohyboval na vozovce. Při srážce se tělo převalilo přes střechu a zadním sklem zřejmě spadlo do kufru auta. Mladík utrpěl zlomeniny a otřes mozku. Řidič si prý těla všiml až poté, co dojel domů. Potom jej odvezl do lesa. Podchlazeného hocha, který se těžce zraněný několik hodin plazil k silnici, náhodou našli až nad ránem. Přežil a uzdravil se.

Neisser si vyslechl trest za pokus o vraždu a neposkytnutí pomoci. Následoval však ještě civilní spor o náhradu škody za zničené auto. Po Neisserovi firma peníze nikdy nechtěla. Chlapcova rodina to považovala za nemorální, zpochybňovala také to, zda řidič v pozdních nočních hodinách skutečně plnil pracovní povinnosti.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...