14. července 2018 14:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvyšší správní soud bude moci odmítnout téměř jakoukoli kasační stížnost

Nejvyšší správní soud v Brně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší správní soud v Brně. | foto: Wikipedia

PRAHA Nejvyšší správní soud (NSS) možná dostane pravomoc odmítnout pro nepřijatelnost jakoukoli kasační stížnost, když shledá, že podstatně nepřesahuje zájmy navrhovatele. Navrhla to v novele skupina ze sněmovního ústavně-právního výboru v čele s předsedou Markem Bendou (ODS). Nyní může soud z těchto důvodů označit za nepřijatelnou jen stížnost v záležitostech mezinárodní právní ochrany, tedy azylu.

Nejvyšší správní soud se podle předkladatelů z řad ODS, ANO, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN potýká s masivním nárůstem počtu kasačních stížnosti, což vede k nárůstu délky řízení. Zatímco v roce 2008 soud evidoval 2889 stížností, předloni jich bylo 3246 a loni už 4610.

„Je zřejmé, že trend je trvalý, je spojený s vyšší efektivitou práce na správních úsecích krajských soudů, a přes vysoké pracovní úsilí Nejvyššího správního soudu se mu bez příslušných legislativních opatření nedá čelit,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě.

Pokud by byla novela schválena, Nejvyšší správní soud by se věcně zabýval podle zdůvodnění jen kasačními stížnostmi, které jsou důležité nejen pro samu posuzovanou záležitost, ale i pro sjednocování judikatury správních soudů. Vyrovnala by se také procesní pozice navrhovatelů před Nejvyšším soudem a Nejvyšším správním soudem, který by ale také měl nově povinnost odmítnutí kasační stížnosti odůvodnit. Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PLÁNOVAČ VÝROBY - AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč