28. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejvyšší úředník a bez prověrky? Neslýchané, řekl Schwarzenberg

Nový prezident Miloš Zeman neřekl podle vicepremiéra Karla Schwarzenberga ve svém inauguračním projevu nic o své budoucí politice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový prezident Miloš Zeman neřekl podle vicepremiéra Karla Schwarzenberga ve svém inauguračním projevu nic o své budoucí politice. | foto: ČTK

PRAHA Fakt, že prezidentův kancléř Vratislav Mynář nemá bezpečnostní prověrku na stupeň tajné, považuje předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg za neslýchaný. Naopak ředitel kanceláře bývalého prezidenta Václava Klause Jiří Weigl uvedl, že nevidí nic zvláštního na tom, že Mynář zatím prověrku nemá, určitou dobu její získání totiž podle něj trvá.

"To je opravdu neslýchaný případ, nejvyšší úředník, jenž nemá prověrku," řekl Schwarzenberg.

VÍCE K TÉMATU:

"Jakožto kancléř máte možnost vše se dozvědět a nahlédnout prakticky do všech pro vás zajímavých záležitostí," upřesnil. Podle dnešního vydání deníku Mladá fronta Dnes mají prověrku požadovaného stupně Mynářovi podřízení. Samotný kancléř se ale některých jednání, která podléhají utajení, nemůže účastnit.

Nic neobvyklého, říká Weigl

"Získání prověrky na stupeň tajné trvá obvykle více než půl roku. Takže na tom, že ji pan Mynář dosud nemá, nevidím nic neobvyklého. Je to jistě omezení, ale dočasné povahy," uvedl Weigl.

Prezident Miloš Zeman jmenoval Mynáře ředitelem své kanceláře v březnu. Mlynář se kvůli tomu musel vzdát funkce předsedy "prezidentské" Strany práv občanů - Zemanovců (SPOZ). Od té doby není ani v předsednictvu strany. Nyní však v barvách SPOZ kandiduje v předčasných sněmovních volbách. Již dříve uvedl, že pokud získá poslanecký mandát, své pokračování ve funkci kancléře zváží. Hrad doufá, že se Mynář dostane do Poslanecké sněmovny a nebude muset čekat na udělení prověrky.

Jako lídr zemanovců Mynář uvažoval o tom, že by roli kancléře využil ke zviditelnění SPOZ před nadcházejícími parlamentními volbami. Zeman sice prohlásil, že hradní úřad nemá být využíván k propagaci jakékoli politické strany, Mynářova kancléřská funkce ovšem někdejšímu předsedovi SPOZ pomohla vstoupit ve větší známost mezi voliči.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!