Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exředitel Homolky Dbalý jde na 10 let do vězení. Propadne mu majetek, rozhodl soud

Česko

  14:36aktualizováno  15:18
PRAHA - Pražský vrchní soud ve čtvrtek uložil bývalému řediteli pražské Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému celkový trest deseti let vězení a potvrdil mu trest propadnutí majetku. Zamítl při tom lékařovo odvolání v kauze ovlivnění zakázek na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože.

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý foto: Petr TopičMAFRA

Dbalý se má také společně s dalšími odsouzenými spolupachateli podílet na náhradě škody nemocnici v celkové výši 112 milionů korun.

Šestice dalších odsouzených si odpyká 3,5 až šest let vězení a musí zaplatit peněžité tresty v rozmezí 60 000 až pěti milionů korun.

Exředitel Homolky Dbalý nastoupil do vězení, má si odpykat 7 let za korupci

Významným důkazem v případu byly Dbalého poznámky, které u něj zajistila policie při domovní prohlídce a které obžaloba označila za podrobný deníkový záznam skutečných událostí. Lékař v nich psal mimo jiné o úplatcích, které dostával. S balíčky peněz se navíc fotografoval.

Obhájci Dbalého i zbylých obžalovaných se deník snažili znevěrohodnit jako fiktivní zápisky. Předseda odvolacího senátu Luboš Vrba však zdůraznil, že důkazů o vině je mnohem více. „Bylo zde provedeno nevídané, velké množství důkazů. Deník byl jen jedním z důkazních prostředků, sám o sobě by ve věci nemohl obstát,“ řekl. Dodal, že policie vyvinula „neskutečné úsilí“ při vyhledávání souvislostí mezi zápisky a realitou. „Byl tak stanoven skutkový děj, o němž ani odvolací soud nemá pochybností,“ doplnil.

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý
Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, vlevo advokát Roman Lamka,...

Předchozí verdikt o sedmiletém trestu, na jehož základě nastoupil Dbalý tento měsíc do vězení, soud zrušil a všechny skutky zahrnul do nového rozsudku. Ten se týká vedle zmíněné digitalizace chorobopisů a nákupu gama nože také tří dalších okruhů zakázek: poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta &Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem.

Autor: