Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Nekonečné hádky o vilu

Česko

  16:06
BRNO - Vila Tugendhat potřebuje důkladnou památkovou obnovu. Město jako její zatím stále plnoprávný majitel má na potřebné práce peníze. Přesto nemůže rekonstrukci zahájit.

Brněnská vila Tugendhat je jednou z památek UNESCO v České republice. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Spor o další osud architektonického skvostu je v rukou právníků. Bojují spolu architekti, antimonopolní úřad a další zúčastnění. „A my nemůžeme začít pracovat, i když to budova zoufale potřebuje,“ tvrdí brněnský primátor Roman Onderka. 

Dva týmy architektů, které se přou o právo zpracovat dokumentaci pro obnovu jedinečné památky, stále stojí na svém. Uskupení kolem architekta Jana Sapáka vyhrálo spor u správního soudu a domáhá se toho, aby magistrát uzavřel smlouvu s nimi místo se společností Omnia, která už ale mezitím dokumentaci zpracovala.
 
Háček je v antimonopolním úřadu: Rozhodnutí o tom, že ze soutěže na zpracování projektu byl Sapákův tým vyřazen neprávem, musí podle soudu vydat on. A pracovníci antimonopolního úřadu na novém rozhodnutí sice pracují, ale současně čekají na výsledek takzvané kasační stížnosti.

„Tu jsme podali u Nejvyššího správního soudu. Domníváme se, že nám dá za pravdu.
Tedy že potvrdí náš předchozí postup,“ poznamenal Kristián Chalupa z Antimonopolního úřadu. Spory architektů v tom ale nekončí. Oba týmy se přou také o to, nakolik je vlastně nutné sáhnout do konstrukce vily. Památkáři v minulých dnech protestovali proti rozsáhlým zásahům do samotného jádra a skeletu vily, které navrhla Omnia. Mají je za přehnané.

„My jsme vycházeli ze stanoviska statika, který navrhoval dokonce několik verzí. Pokud ale vím, proti tomuto stanovisku památkářů se chce odvolat i magistrát jako investor oprav. Druhou možností je samozřejmě to, že by magistrát reklamoval dokumentaci, my ji vrátili statikovi a zajistili úpravu,“ sdělil Vítek Tichý z Omnie.

Jeho protivník Jan Sapák již v minulosti navržené zásahy označil za necitlivé a podle něj by například porušily celistvou původní plochu podlahy v přízemí. Řekl, že skutečný problém nastává nyní zejména u schodiště do zahrady, u ostatních míst lze najít šetrnější a méně náročné způsoby.

Bez uzavření sporů architektů a památkářů však nemůže radnice vypsat ani výběrové řízení na firmu, která by zajistila stavební práce. A to opět potrvá několik měsíců, takže samotné práce začnou nejdříve příští rok.

Jediný, kdo alespoň trošku může na situaci vydělat, jsou turisté. Znovu se totiž posouvá termín uzavření vily. „Čas jsme nyní posunuli na konec roku. Ale termíny prohlídek se plní rychle. Volně řečeno získat vstupenku bez předchozího ohlášení je stejně pravděpodobné jako vyhrát v loterii,“ potvrdila včera LN Iveta Černá z Muzea města Brna, která zodpovídá za provoz vily.

Zatímco spory o opravu vily a to, kdo se na ní bude podílet, stále trvají, problém vlastnictví památky zůstává zatím bez posunu. Rodina bývalých majitelů, která se o slovo přihlásila na konci loňského roku, se nyní odmlčela. „Po naší poslední schůzce mne pouze sestry Tugendhatovy ujistily dopisem, že všechno musejí zkonzultovat i s ostatními členy rodiny. Žádná odpověď ale dosud nepřišla,“ potvrdil včera LN primátor Onderka. „Žádný dokument, který by přinesl něco nového, rada města neschvalovala,“ potvrdil rovněž mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Vila Tugendhat je jedním ze dvanácti tuzemských míst zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Světoví odborníci ji tam vybrali jako stavbu, kde architekt Ludwig Mies van der Rohe uplatnil v letech 1927-1930 nové myšlenky včetně unikátního propojení interiérů a exteriérů.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!