Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Roberto Sánchez zpěvák, argentinský „Elvis“ V pondělí večer zemřel slavný argentinský zpěvák a herec, známý pod přezdívkami Sandro, Sandro de América či El Gitano. Ve věku čtyřiašedesáti let utrpěl náhlý septický šok, pětačtyřicet dnů poté, co prodělal dvojitou transplantaci srdce a plic.

Černovlasý krasavec byl jedním z nejpopulárnějších interpretů romantických balad všech dob, a to po celé Latinské Americe, a nikoli náhodou se mu říkalo „argentinský Elvis.“ Jeho padesátku elpíček si obstaraly miliony fanoušků. Žel v Evropě, natož u nás, ho prakticky nikdo neznal.

Narodil se 19. srpna 1945 přímo v argentinské metropoli jako Roberto Sánchez. Jeho dědeček byl ale ruský Rom, proto byl také někdy přezdíván jako Gypsy („Cikán“). Už odmalička rád imitoval Elvise Presleyho a když mu bylo patnáct let a dal dohromady svou první vlastní skupinu Trio Azul, postavil na jeho písních také jejich repertoár. Pak přijal pseudonym Sandro a začal koncertovat s jednou z vůbec prvních argentinských rock’n’rollových skupin - s Los de Fuego, která si už vytvořila poněkud osobitější styl a omámila své příznivce v pravidelném televizním pořadu Sábados Circulares.

V roce 1963 společně vydali první singl A Esto Llamas Amor, za dva roky první album s převzatými skladbami od Beatles, Jerryho Lee Lewise či Buddyho Hollyho, ale skutečný průlom Sandra čekal až o další tři roky později. Tehdy vyhrál festival v Buenos Aires s hitem Quiero Llenarme de Ti a stal se nesmírně oblíbenou osobou i ve Venezuele, Kolumbii, Chile, Peru a dokonce i v Mexiku.

V roce 1968 se představil debutovým albem Una Muchacha y una Guitar. Když mu bylo necelých pětadvacet let, psal se duben roku 1970, vystoupil jako vůbec první latinskoamerický zpěvák ve slavné newyorské Madison Square Garden, kterou se mu podařilo úplně vyprodat. A svůj úspěch zde za svou kariéru dokonce ještě pětkrát zopakoval. Koncert se zároveň přenášel také satelitem, takže se svět mohl seznámit s podmanivou latinskoamerickou hudbou. Důkazem jeho nesmírné popularity budiž i fakt, že Sandrův koncert v San Lorenzu sledovalo okolo 65 tisíc diváků. Jeho píseň Tengo se v anketě o nejlepší argentinské rockové písně v celé historii umístila na patnácté příčce. V roce 2005 mu byla předána cena Latino Grammy za celoživotní přínos a na jeho počest kolegové natočili album Padre del rock en castellano („Otec španělského rocku“).

Zahrál si také v šestnácti filmech a v portorikánské telenovele Fue Sin Querer, která byla úspěšná napříč celou Latinskou Amerikou. Oženil se v roce 2007 se svou asistentkou a životní láskou, Olgou Garaventaovou.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...