NEKROLOG

Andrew McFarlane (32) australský motokrosový závodník Byl jezdcem stáje Yamaha v kategorii do 500 ccm a v roce 2005 skončil druhý na mistrovství světa. Patřil k největším hvězdám třídy MX2, ve které vyhrál jako první reprezentant země protinožců čtyři závody. Z toho tři Grand Prix ovládl v roce 2005, kdy také skončil třetí na Velké ceně České republiky v Lokti nad Ohří a na konci sezony před ním zůstal jen znamenitý Ital Antonio Cairoli. Mohl dosáhnout ještě větších úspěchů, nebýt častých zranění.

Sportovec, přezdívaný kolegy Sharky, začal jezdit už v pěti letech na kole a k motokrosové dráze ho dovedl otec, mechanik Ron McFarlane. Loni se vrátil domů poté, co posledních devět let jezdil na soutěžích v Evropě a ve Spojených státech. Letos chtěl ukončit kariéru a věnovat se výuce mladých motokrosařů a výchově malé dcerky, kterou měl s manželkou Natalií.

Při tréninku v Broadfordu severně od Melbourne na třetí kolo australského šampionátu, kde měl startovat z pátého místa, v sobotu 1. května havaroval a utrpěl vážná zranění hlavy, kterým přes hodinovou marnou snahu záchranářů na místě podlehl. Závod byl potom zrušen. Australská motocyklová federace v prohlášení oznámila, že tragédii začala ihned vyšetřovat ve spolupráci s policií.

Podobná tragédie postihla i naši motokrosovou scénu, když při loňském zářijovém závodě mezinárodního mistrovství republiky v Lokti havaroval osmnáctiletý Michael Špaček, juniorský mistr světa ve třídě MX2 z roku 2007, a po dvou týdnech v kritickém stavu zemřel.