Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Mohamed Mzali (84) bývalý tuniský premiér Původním povoláním univerzitní profesor arabské a islámské filozofie, kterou vystudoval na Sorbonně, byl od roku 1959 poslancem Národního shromáždění, od roku 1980 generálním tajemníkem Socialistické destúrské strany a v 60. a 70. letech vedl třikrát ministerstvo školství. V etapě 1980-1986 předsedal vládě a zároveň šéfoval ministerstvu vnitra.

Prezident Habíb bin Alí Burgiba nad ním zprvu držel ochrannou ruku, ostatně pocházeli ze stejného přístavního města Monastir, a viděl v něm svého nástupce. Za Mzaliho působení bylo povoleno legální formování opozičních stran, v roce 1981 proběhly svobodné volby a došlo i k jisté liberalizaci. Nedokázal však zabránit rostoucím ekonomickým problémům. Když po zdražení vypukly pouliční bouře, političtí protivníci je využili v roce 1986 k jeho sesazení.

Nový prezident, autokratický Zín al-Ábidín Ben Alí, ho poté nařkl z řady trestných činů, takže uprchl do pařížského azylu, kde se stal hlavou exilové opozice a napsal knihu, v níž naopak odhalil korupci a zpronevěry svých bývalých politických spolupracovníků. Do vlasti se vrátil až po zrušení obvinění v roce 2002.

Od roku 1965 byl aktivním členem Mezinárodního olympijského výboru a komise pro kulturu a vzdělávání. Ještě loni se zúčastnil kongresu v Kodani, kde zpochybnil zařazení ženského boxu do programu příštích olympijských her v Londýně.

Zemřel ve středu 23. června v Paříži. Manželku Fethiu jmenoval ve své vládě ministryní pro rodinu. Měli šest dětí, přičemž jeden syn učí matematiku na francouzském lyceu v Káhiře.

Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...