Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NEKROLOG

Česko

Brigitte Schwaigerová (61)

rakouská spisovatelka Rodačka z hornorakouského Freistadtu byla pravnučkou operní pěvkyně Caroly Seligmanové, známé pod uměleckým jménem Angeli, jež zahynula v Terezíně. Absolvovala dva semestry psychologie, germanistiky a romanistiky ve Vídni. V roce 1968 si vzala španělského důstojníka, odstěhovali se do Madridu a na Mallorku, ale po čtyřech letech se rozvedli. Pak navštěvovala pedagogickou akademii v Linci, hrála ve studentských sklepních divadlech a pracovala jako asistentka produkce televize ORF.

Zazářila v roce 1977 svým románovým debutem Wie kommt das Salz ins Meer (Jak se sůl dostává do moře), autobiografickou zpovědí v první osobě, v níž vylíčila svůj monotónní manželský život. Dočkal se statisícových nákladů, patnácti vydání, zařadil se mezi deset nejprodávanějších próz v německy hovořících zemích a v roce 1988 ho adaptoval do televizního snímku německý režisér Peter Beauvais. V roce 1984 získala hornorakouskou literární cenu.

V češtině žel z jejího díla známe jen povídku Štajerácký kroj, jež vyšla v revui Prostor 35/97 v překladu Ivany Vízdalové. Roku 1996 navštívila mezinárodní pražský veletrh Svět knihy.

V poslední knize Fallen lassen (Nechat padnout, 2006) zpracovala vlastní zkušenosti z psychiatrie a v otevřené zpovědi poskytla čtenářům bilanci více než třicet let trvajícího boje s duševní chorobou. Nakonec v něm prohrála.

Její mrtvé tělo vylovila vídeňská policie v pondělí 26. července z Dunaje a podle všeho spáchala sebevraždu.

O autorovi| Profily osobností, které opustily tento svět, připravuje Jan Rejžek