Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Některé lidi bych s chutí z okna vyhodil

Česko

Constantin Kinský, pokračovatel jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů v Česku, je partnerem nadnárodní firmy Roland Berger. Společnost, která radí vládám a korporacím, jak se úspěšně rozvíjet, působí ve 27 zemích světa a její roční tržby dosahují v přepočtu 15 miliard korun. V Česku by si Constantin Kinský přál většinový volební systém, krásnou ženu jako prezidentku a zákon nařizující použití dřeva v každé státní zakázce.

* LN Už jste absolvoval lékařskou prohlídku - dokud v Česku ještě nějací lékaři jsou?

Díky za optání, to ne... Lékaři nežádali jen peníze. Jde jim o vizi. Potřebujeme komplexní řešení celého zdravotnického systému, to není otázka pár chechtáků, jak se říká. Hlavní je obnovení celého zdravotního systému.

* LN Je současná vláda schopna potřebné reformy prosadit, i když se lidem nelíbí třeba prodlužování věku odchodu do důchodu?

Pan Kalousek nás hlídá. A bude nás nutit, abychom pracovali dál. Je to potřeba. Na druhé straně je dobré, aby člověk mohl pracovat déle, než bylo zvykem, pokud je zdravý. Každý demokratický národ má politiky, jaké si zaslouží. Kdybychom chtěli mít lepší politiky, museli bychom znovu prosadit strukturální změny.

* LN Novou sametovou revoluci?

Potřebujeme většinový systém. Máme mýtus první republiky. Je pravda, že Československo bylo tehdy v regionu jediný stát, který zůstal demokratický. Ale mýtem je to, že si lidé myslí, že demokracie je právo mluvit. To ne. Demokracie je právo nejen mluvit, ale hlavně dělat. Většinový volební systém zvyšuje odpovědnost politiků. Žádnými machinacemi nepotřebují kupovat hlasy, mají většinu, mohou dělat. Za čtyři roky jim voliči řeknou, jestli jim klíče nechají, či ne.

* LN Teď se diskutuje o přímé volbě prezidenta. Je to řešení?

Moc k tomu neinklinuji. V parlamentní demokracii je hlavním faktorem parlament. Prezident volený přímo lidmi je pak figura, která má velkou legitimitu, ale nemá moc. Já bych přímou volbu prezidenta nezaváděl. Na druhé straně, když máme takový systém, jaký máme, potřebujeme nějakou osobu, která má na to, aby noblesním stylem podpořila velké politické záměry.

* LN Mají Češi tolik politického rozhledu, že by v přímé volbě dokázali vybrat nejvhodnějšího a ne jen nejhezčího kandidáta?

Proč by prezident nemohl být hezký? Když to bude žena, jen to uvítám. V Česku jsou ženy mnohem důležitější a mocnější, než se říká. Kdybychom mohli mít prezidentku, tak budu pro.

* LN Víte o takové ženě?

Třeba předsedkyně sněmovny paní Miroslava Němcová je velmi šikovná...

* LN Politika je jednou stránkou života země, ekonomika druhou, stejně důležitou. Jak hodnotíte vyvoj světové ekonomiky, na níž je Česko závislé?

Devadesátá léta a přelom století, to byl ráj korporací. Teď se ukázalo, což platí dlouhodobě, že nejdůležitějším faktorem úspěchu zemí i firem jsou instituce, způsob řízení. V roce 1820 představovala Čína třicet procent světového HDP. Proč šla do pekel? Protože způsob řízení zkolaboval. Státy a jejich spolupráce jsou mnohem důležitější, než jsme si mysleli. Ano, musíme si konkurovat, ale když bude způsob konkurence dobře regulován, bude to lepší pro všechny.

* LN Slovo regulace zavání v Česku socialismem...

To je právě chyba. Potřebujeme férová pravidla hry. Potřebujeme motivovat lidi, aby jednali ve prospěch celé společnosti. Třeba v oblasti ochrany životního prostředí potřebujeme pravidla, která budou znamenat podporu firem, jež se chovají ekologicky zodpovědně.

* LN V ekonomické spolupráci zemí má svou roli diplomacie, Česko přitom ruší vyslanectví. Dostává se tak země do izolace?

Podporovat konkurenceschopnost celé země je klíčovým úkolem vlády a celé diplomacie. Na druhou stranu je pravda, že země, která má deset milionů obyvatel a HDP jako jeden německý region, by se měla spojit se státy v okolí. Tam má visegrádská dohoda smysl.

* LN Společná vyslanectví?

Proč ne? Česko, Polsko, Slovensko a Maďarsko se mohou dohodnout a za menší náklady mohou vytvořit silné zastoupení nejen v Pekingu, ale i v Šanghaji a v dalších regionálních centrech rozvoje. Je to lepší než být všude, ale malí.

* LN Proč jste přišel do Čech?

Taky se někdy ptám. Jsem českého původu, i když jsem se narodil ve Francii. Cítím se jako Evropan. Když jedeme autem na dovolenou k moři v Bretani, skoro nemusíme na hranicích zpomalit. To je pro mě velmi důležité. Pamatuji se, když jsme po revoluci společně s otcem jeli poprvé z Vídně do Československa, bylo v autě veselo, fůra vtipů. Pár kilometrů před hranicemi to nějak utichlo. Na hranici podáváme pasy a ten samý člověk, který by nás před dvěma týdny na místě zastřelil, se na nás usmíval: Pane hrabě, pojďte dál, jste vítán. Jeli jsme dál, já řídil, byli jsme v šoku. Po pěti stech metrech jsem zastavil a říkám: To bylo super, udělejme to znovu. Otočili jsme a pohraničníci byli vyděšeni: To už nám utíkáte?

* LN Proč jste se vrátil?

Když člověk pracuje ve Francii, může mít třeba lehčí život, to ano. Tady mám ale pocit, že to málo, co dělám, má nějaký smysl. Když se nám v Merrill Lynch povedlo zachránit Českou spořitelnu, privatizovat ji do rukou Erste Bank, hned se projevil vliv ozdravené banky na celou ekonomiku. To je radost.

* LN Někdo ale říká, že Erste dostala spořitelnu pod cenou...

Co znamená pod cenou? Podívejte se na to z pohledu českého občana. Co bylo v tom momentě důležité? Zachránit bankovní systém, vyčistit ho a dát do rukou, které umí hospodařit. To se podařilo.

* LN Z jaké doby se datují první zmínky o rodu Kinských?

Podle legendy jeden náš předek chytil živého kance a na ramenou ho přinesl královně. Ona měla ráda silné chlapy, a tak z něj udělala šlechtice. První ověřené zmínky o našem rodu pocházejí, myslím, ze 13. století. Nevím to přesně.

* LN Historie vás nezajímá?

Já jsem Evropan, dívám se do budoucnosti. Z historie jsou pro mě důležité spíše hodnoty, které rod představuje, vztah k rodině. Jestli se stalo něco v roce 1200, to je tak daleko, že to je jen zábavné.

* LN Mezi svými předky máte významné lidi, například Berta Suttnerová-Kinská byla první nositelkou Nobelovy ceny míru. Vnímáte takové osudy jako motivaci pro vlastní život?

Přesně to. Rozdíl proti ostatním lidem je v tom, že naše rodiny jsou orientované dlouhodobě. Dnes diktují vývoj kvartální výsledky firmy. Pro naše rodiny je jedno, jestli něco bude trvat měsíc, nebo dvacet let, ono se to nějak vrátí.

* LN Který z vašich předků je pro vás vzorem?

Určitě můj otec Radslav. Měl vizi, když převzal panství Žďár v roce 1992. On se tam narodil, v roce 1945 jako sedmnáctiletý dělal tlumočníka americkým vojskům u Plzně, měl nabídku do diplomatických služeb, ale po roce 1948 přišel o všechno. Přes překážky vystudoval zemědělskou univerzitu v Brně a v roce 1958 emigroval do Francie. Stal se jedním ze zakladatelů reprodukční imunologie. Po návratu navázal na dlouhodobou vizi mého dědečka, který založil dvě první přírodní rezervace v zemi, Dářko a Žákova hora na Vysočině. Vzorem je i dědeček z matčiny strany, který padl v roce 1942 v Africe v boji proti Rommelovi. Je jich mnoho, kteří mne inspirují.

* LN Je dnes prostor pro hrdinství?

Když nutili Galilea Galileie odvolat jeho učení, nejdříve ho provedli mučírnou. Tam mu vylíčili, co který stroj s člověkem dělá. A pak se ho zeptali, jestli trvá na tom, že Země obíhá okolo Slunce. On řekl: Máte pravdu, Země je středem vesmíru. Vyšel ven z paláce a žáci ho obvinili, že zradil, bědovali, že nešťastná je země, která nemá hrdinu. Galileo odpověděl, že nešťastná je země, která hrdiny potřebuje.

* LN Vy se tváříte jako konzervativní člověk, ale mezi svými předky máte drsné rebely. Vždyť Oldřich Kinský vyhodil v roce 1618 z oken Pražského hradu císařské místodržící Slavatu a Martinice a odstartoval tak třicetiletou válku. Cítíte v sobě jeho geny?

Samozřejmě. Některé lidi bych i dnes s chutí z okna vyhodil. Můj předek za nimi ale poslal svého lékaře, aby zjistil jejich zdravotní stav. Určitě máme tradici rebelantství. Šlechta, když o tom chcete mluvit, má dvě charakteristiky. Zaprvé je hluboce zakořeněná v jedné zemi a zadruhé se vždycky snažila být nezávislá a mít svůj názor. To je kombinace faktorů úspěchu, které mají svou hodnotu i dnes.

* LN Pro manažery je ale dnes nutný i globální pohled, ne?

Když jste hluboce zakořeněný, tak víte, odkud jdete, kdo jste. Akdyž jste polorebel, otevřený světu, cítíte se doma všude. Můžete se všude poučit a přinést to domů. To je vysoce důležitá kombinace, zakořenění a otevřené vnímání.

* LN Který region je z tohoto pohledu pro české manažery dnes nejdůležitější?

Určitě Čína.

* LN Protože čínský systém řízení ekonomiky vypadá úspěšně?

Čína jde nahoru, má ohromný prostor. Jsou tam ale také ohromná rizika, bubliny, které vybuchnou. Padesátimetrový byt v Šanghaji stojí osmnáct průměrných ročních platů, to nejde. Problémem tam jsou instituce. Myslím, že nedostatečnost institucí a stárnoucí populace vývoj v Číně utlumí.

* LN Na co by se tedy měla česká ekonomika prioritně zaměřit?

Třeba Labe. To je vysoce důležitý faktor úspěchu pro naše země. Nejsem si jistý, že dokážeme využít Labe tak, jak bychom mohli. Poslat naše zboží po Labi do Hamburku a do Číny, to vyžaduje nějaké investice. Nevím, jestli tohle máme dobře zmapované.

* LN Labe je to hlavní?

Nedávno jsme jako Roland Berger Strategy Consultants dělali studii, z níž vyplynulo, že ve střední a východní Evropě je Praha druhé nejžádanější místo pro investice hned po Vídni. Pro Prahu i celou zemi potřebujeme strategii, která podpoří úspěšnost. To vyžaduje investice, ale velmi promyšlené.

* LN Na Žďárecku máte zhruba šest tisíc hektarů lesů. Jsou české lesy pro zemi konkurenční výhodou, nebo zátěží?

Lesnictví je pro Česko strategickou záležitostí. My máme tu čest hospodařit v lesích, které jsme dostali od našich předchůdců. České lesy patří mezi nejlepší lesy celé Evropy, ne-li celého světa v daných klimatických podmínkách. Česká tradice hospodaření v lesích je velmi bohatá. Co se tady teď děje, to handrkování o zakázky Lesů ČR, to je trošku škoda.

* LN Jak byste tu situaci řešil?

Na jednu stranu si myslím, že stát by měl vlastnit v lese nějaký podíl. Les není jen továrna na dřevo, má mnoho jiných funkcí, ochranu přírody, zábavu, rekreaci, rezervace a tak dále. Stát by měl ovládat patnáct dvacet procent lesů. Na druhou stranu mně nesedí, že stát vlastní 65 procent lesů. Když bychom chtěli opravdu lesy podpořit, inspirujme se v jiných zemích.

* LN Kde?

Třeba ve Francii, kde poslanec Blanco prosadil takzvaný zákon Blanco. Ten říká, že každá státní zakázka musí obsahovat určité procento dřeva. Výsledkem je, že třeba v rychlíku TGV jsou křesla částečně dělaná ze dřeva. Proč bychom tam měli mít plasty vyráběné z ropy, dovážené ze Saúdské Arábie, když to můžeme udělat krásně dřevem, které má technické vlastnosti možná i lepší než plasty a které vyrobíme doma, kde produkce podporuje zaměstnanost na venkově? To by byla levná a účinná podpora venkova, kde se nové pracovní příležitosti jen těžko vytvářejí.

* LN Nemůže diskriminace plastů ve prospěch domácího dřeva narazit na předpisy Evropské unie?

Proč? Já preferuji dřevo. Jedno, jestli je domácí, či ne. A když to funguje ve Francii, proč by to nemohlo fungovat v Česku? Evropa se velmi často používá jako alibismus.

***

Podáváme pasy a ten samý člověk, který by nás ještě před dvěma týdny na místě zastřelil, se na nás usmívá: Pane hrabě, jste vítán. Byl to šok.

Šlechtic Constantin Kinský (49) Řídí společnost Roland Berger v Česku a na Slovensku od roku 2006. Předtím 16 let pracoval v oboru investičního bankovnictví v Chase Manhattan Bank, Merrill Lynch a Bank of America v Paříži, Londýně a Praze. V Česku žije trvale od roku 1997, stará se také o 6000 hektarů lesů rodového statku na Vysočině.

Potřebujeme většinový volební systém. Ten zvyšuje odpovědnost politiků. Žádnými machinacemi nepotřebují kupovat hlasy, mají v parlamentu většinu, mohou naplno dělat. Za čtyři roky sklidí ovoce. Voliči rozhodnou, jestli jim klíče nechají, nebo je předají někomu jinému.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!