Sám sebe definujete jako úspěšného byznysmena, který by chtěl styl řízení firmy přenést i na stát...
Ministerstvo vedu jako firmu a jsem první politik, který to tak dělá. Ale jenom ten úřad. Bohužel stát nejde řídit jako firmu. Dal by se – kdyby byla jednobarevná vláda, jako měl Jiří Rusnok, tak to by šlo. Nebo ve většinové systému. Nebo za Fica. Ale v koaliční vládě to nejde.
Kdy tedy bude jednobarevná vláda?
Asi nebude. Máme jiný parlamentní systém.
To není pravda, Slováci mají stejný proporční systém jako my.
To vím, ale Fico politiku dělal celý život.
Fico je lepší než vy?
Víte, jak dlouho on je v politice? Já jsem zaprvé nikdy nechtěl být politik. Teď jsem z recese říkal, že nejsem politik, a všichni mi píšou, jak je to nepřijatelné.
Když vás sleduji ve sněmovně, tak se mi zdá, že mluvíte přesně jako politik. Všechny bez důkazů obviňujete, že všechno rozkradli…
Ne všichni, někteří.
Ale jsou to naprosto nepodložená obvinění, nepředložil jste žádný důkaz. V předchozí vládě bylo také jedno takovéto seskupení, které mělo hodně proklamací o tom, jak tady všichni kradli. A jak Věci veřejné dopadly...
Ale já krást nebudu, nemám to zapotřebí. Nikdo takový, jako jsem já, tam ještě nebyl.
Já vám to nepodsouvám. Nicméně máte důkazy o tom, že lidé, co před vámi seděli ve vládě, skutečně kradli?
Důkazy? Nejsem vyšetřovatel. Podívejte se, kam prorostla korupce – do justiční mafie, do policie, do státního zastupitelství. Dneska Grygárek a Rampula (žalobci Vlastimil Rampula a Libor Grygárek – pozn. red.) vlastně zastupují kvazilobbisty.
Nepřijde vám populistické o tom jen mluvit a nezačít s tím něco dělat?
Mně nejde o to, že chci někoho chytat. Mimochodem stejné je to stou nesmyslnou debatou okolo majetkových přiznání. Nechápu, o čem pan prezident a premiér mluví. My mluvíme o zákoně, který chceme předložit v září, který je o prokazování původu majetku, což je ve víceru státech Evropské unie normální, ne o majetkových přiznáních.
Říkáte, jak rostou mandatorní výdaje, zejména důchody. Vy jste před volbami říkal, že je správné, aby si lidé spořili. A pak jste kývl na zrušení druhého pilíře. Lidé do toho už dali peníze, firmy do toho daly spoustu peněz a energie a vy to chcete zrušit. Proč?
Ano, bohužel. Zaprvé mě nikdy nenapadlo, že budeme sestavovat vládu, zadruhé jsme v této věci absolutně nepolíbení, v politice nemáme žádné zkušenosti, vůbec jsme to nedomysleli. Takže jsme v rámci koaličních dohod akceptovali zrušení poplatků ve zdravotnictví – blbě. Akceptovali jsme snížení DPH pro léky o deset procent a jsem přesvědčený, že se to bohužel neprojeví v ceně – taky asi blbě. Zrušení druhého pilíře – možná taky blbě. Ale kdybychom to neudělali, tak tu žádná vláda není, protože sociální demokracie řekla, že přes to nejede vlak. Tak jsme chtěli být flexibilní a nakonec jsme to bohužel odsouhlasili.
Nezkrácený dvoustránkový rozhovor s Andrejem Babišem najdete ve středečním vydání deníku Lidové noviny.