Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nelegální software? Zejména malé firmy

Česko

VÝZKUM

PRAHA Nelegální software využívají v České republice nejčastěji podniky do padesáti zaměstnanců podnikající ve výrobních oblastech a službách. Znovu to potvrdila analýza protipirátské aliance BSA, která vychází z evidence případů softwarového pirátství za posledních deset let. Dalšími častými hříšníky jsou specializované firmy z kreativních oborů. Závěry BSA potvrzuje i studie analytické společnosti IDC, podle níž se v České republice nelegálně užívá třicet devět procent softwaru.

Nejvíce znepokojující výsledky se týkají firem vlastnících pět až sto počítačů – řada z nich si není vědoma toho, že by u nich docházelo k užívání softwaru nelegálním způsobem. Naopak nejlépe dopadly společnosti s více než 250 počítači, v nichž obvykle dobře fungují kontrolní mechanismy. Nejvyhledávanějšími pirátskými programy jsou kancelářské balíčky společnosti Microsoft a antivirové programy, například od společnosti Symantec. V oblasti kreativních oborů patří mezi nejpoškozovanější společnosti firmy Adobe a Corel (grafický software) a Autodesk (inženýrské CAD systémy).

Nejčastější formou pirátství je podle tiskového mluvčího BSA Jana Hlaváče instalace více kopií softwaru, než kolik povoluje zakoupená licence. Dalším zdrojem nelegálního softwaru jsou svévolné instalace softwaru ze strany zaměstnanců a stahování programů z internetu.

Autor: