Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Nelze opomenout Gottovu normalizační minulost, pohřeb v katedrále je šílený a nevkusný nápad, říká Halík

Česko

  15:47aktualizováno  22:00
Praha - Zapojení státu do možného uspořádání pohřbu Karla Gotta v katedrále svatého Víta ve čtvrtek tvrdě odsoudil katolický kněz Tomáš Halík. Podle něj je to šílený a nevkusný nápad.

Tomáš Halík. foto:  Dan Materna, MAFRA

Halík se v prohlášení na svém webu vyjadřuje k možnému pohřbu Karla Gotta v katedrále svatého Víta. „Projevit úctu k uměleckému talentu zemřelého je jedna věc, šílený a nevkusný nápad s národním pohřbem v katedrále věc druhá,“ napsal Halík. 

Historická pocta. Karel Gott může být prvním ‚nepolitikem’ s pohřbem v katedrále sv. Víta

Podle něj nejde opomenout Gottovu normalizační minulost, ale jde prý jen o mýtizaci hvězdy normalizačního zábavního průmyslu. „Jde nejenom o projev naprosté devalvace hodnot a morální kýč, nýbrž i o politicky účelovou interpretaci našich moderních dějin a také o další pokus zatáhnout náboženské a církevní symboly do politiky zemanovsko-babišovského populismu,“ pokračoval katolický kněz. 

Smrt Gotta je v Německu a dalších zemích zpráva číslo jedna, informují o tom všechny servery a televize

Halík byl podle svých slov zvědavý, jestli církev katedrálu propůjčí. „ Je to další morální zkouška církve, dilema mezi věrností prorocké tradici odpůrců zla a kýčové, nemravné servilitě vůči jakékoliv moci,“ konstatoval. Ve čtvrtek večer se pak ukázalo, že v katedrále sv. Víta bude skutečně konána zádušní mše za Karla Gotta, sloužit ji bude kardinál Dominik Duka.

Zpěvák Karel Gott zemřel ve věku 80 let v úterý před půlnocí v kruhu rodiny, zprávu o jeho smrti se veřejnost dozvěděla ve středu dopoledne. Plán na státní pohřeb zveřejnil premiér Andrej Babiš (ANO) téhož dne. Poté jej odsouhlasila i vláda. Ve čtvrtek ale Babiš informoval, že půjde „pouze“ o pohřeb se státními poctami. S tím nakonec souhlasila i Gottova rodina.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!