3. října 2019 15:47, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nelze opomenout Gottovu normalizační minulost, pohřeb v katedrále je šílený a nevkusný nápad, říká Halík

Tomáš Halík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Halík. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Zapojení státu do možného uspořádání pohřbu Karla Gotta v katedrále svatého Víta ve čtvrtek tvrdě odsoudil katolický kněz Tomáš Halík. Podle něj je to šílený a nevkusný nápad.

Halík se v prohlášení na svém webu vyjadřuje k možnému pohřbu Karla Gotta v katedrále svatého Víta. „Projevit úctu k uměleckému talentu zemřelého je jedna věc, šílený a nevkusný nápad s národním pohřbem v katedrále věc druhá,“ napsal Halík. 

Podle něj nejde opomenout Gottovu normalizační minulost, ale jde prý jen o mýtizaci hvězdy normalizačního zábavního průmyslu. „Jde nejenom o projev naprosté devalvace hodnot a morální kýč, nýbrž i o politicky účelovou interpretaci našich moderních dějin a také o další pokus zatáhnout náboženské a církevní symboly do politiky zemanovsko-babišovského populismu,“ pokračoval katolický kněz. 

Halík byl podle svých slov zvědavý, jestli církev katedrálu propůjčí. „ Je to další morální zkouška církve, dilema mezi věrností prorocké tradici odpůrců zla a kýčové, nemravné servilitě vůči jakékoliv moci,“ konstatoval. Ve čtvrtek večer se pak ukázalo, že v katedrále sv. Víta bude skutečně konána zádušní mše za Karla Gotta, sloužit ji bude kardinál Dominik Duka.

Zpěvák Karel Gott zemřel ve věku 80 let v úterý před půlnocí v kruhu rodiny, zprávu o jeho smrti se veřejnost dozvěděla ve středu dopoledne. Plán na státní pohřeb zveřejnil premiér Andrej Babiš (ANO) téhož dne. Poté jej odsouhlasila i vláda. Ve čtvrtek ale Babiš informoval, že půjde „pouze“ o pohřeb se státními poctami. S tím nakonec souhlasila i Gottova rodina.

Lidovky.cz
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...