Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemá 'oči na prdeli', u veřejnosti ale Schwarzenberg boduje

Karel Schwarzenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Karel Schwarzenberg nejde pro ostřejší výraz daleko. Magor, kurva nebo černoprdelník, to je několik ukázek výraziva, jímž ministr zahraničí během několika posledních let obohatil českou politickou rozpravu. A přestože někoho tím může urazit, většině veřejnosti se jeho svérázné vystupování líbí.

Naposledy šéf diplomacie "perlil" v rozhovoru pro sobotní LN, když rozebíral aféru ministerského kolegy Alexandra Vondry. "Měl hned na začátku přiznat, že to neměl pod kontrolou. Hovno měl pod kontrolou," komentoval aféru kolem společnosti ProMoPro.

Svérázné vysvětlení nabídl i na dotaz, zda se Miroslav Kalousek nemstí Vondrovi za řeči o korupci na ministerstvu obrany. "Kdybych o vás šířil, že doma przníte šestiletého kluka, tak by váš článek o mně taky asi nedopadl velice hezky," konstatoval. Zda Kalousek nejedná za jeho zády, komentoval kníže tak, že "nemá na prdeli oči".

Přátelil se s nejrůznějšími typy
Debatu o Kalouskovi závěrem "ozdobil", když se vyjadřoval k jeho přátelství se zbrojařem Richardem Hávou. "Mě celý život vždycky zajímala zoologická zahrada našeho Pána, tak jsem se přátelil s nejrůznějšími typy, i zloději, i kurvami, se vším možným," svěřil se.

Co by mnoha kolegům jen tak neprošlo, to Schwarzenbergovi většina veřejnosti promine, dokonce mu za to přidává plusové body. "Česká společnost, která je hodně plebejská, měla k aristokracii vždy úctu. On je navíc neotřelý, není nafoukaný," myslí si politoložka Vladímíra Dvořáková.

Karel Schwarzenberg.

Podle ní Schwarzenbergovi svérázný projev pomáhá, protože se v očích davu dokáže přiblížit k normálním lidem. Z hlediska politického marketingu mu podle Dvořákové jeho vystupování také prospívá. "Pro mě jako politoložku byla šokující rovina 'když se nudím, tak spím'. To ale nadchlo všechny puberťáky – prvovoliče. Ti, když se při matice nudí, tak spí taky," připomíná politoložka Schwarzenbergův předvolební billboard.

Knížeti podle Dvořákové hraje do karet, že je svůj a na nic nehraje. "Billboardy jsou samozřejmě jiná věc, to dělal někdo jiný. On sám je ale přirozený a jeho vystupování není podbízivé," poodkrývá politoložka důvody popularity současného prvního diplomata.

Iveta Radičová a Karel Schwarzenberg na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně

Pozitivní image jedné ze dvou hlavních tváří TOP 09 navíc podporuje a tvaruje šikovný politický marketing, což se u mnoha našich politiků nedaří, protože jsou bez ohledu na svůj charakter tlačeni do určitého způsobu chování. "Političtí marketéři mají tendenci někoho tvořit a pak to nevypadá důvěryhodně," míní Dvořáková.

Jako příklad udává Jiřího Paroubka a jeho chybnou interpretaci jako silného vůdce, který bude razantně rozhodovat. "To chybné rozhodnutí vzniklo krátce po zásahu na Czechteku," připomíná Dvořáková.

Peprné knížecí výroky

"Poněvadž ty magory trošku znám, vím, že demonstrace budou pokračovati."
Na adresu rakouských protitemelínských aktivistů (květen 2007).

"U obou projevů jsem s úctou usnul."
Během volby prezidenta republiky, kdy podřimoval při kandidátských projevech Jana Švejnara a Václava Klause (únor 2008).

"ČSSD je jako povětrná holka."
O možnosti koaliční spolupráce s ČSSD (listopad 2009).

"Zaznamenávám při každé diskusi, že způsob, jak se u nás politika dělá, se většině lidí hnusí, nehledě na to, jestli ji dělá modrý pták, socan či černoprdelník."
Tímto výrokem naštval lidovce, později žádali omluvu (listopad 2009).

"Když v situaci ohrožení důchodového systému někdo navrhuje vyplacení třináctého důchodu, měl by být okamžitě zbaven svéprávnosti."
Na adresu ČSSD, která přišla s návrhem vyplatit každému důchodci 2400 korun (leden 2010).

"S odpuštěním, když je člověku přes sedmdesát, tak si přiznává, že nemá oči na prdeli."
Odpověď na otázku LN, zda Kalousek nejedná za jeho zády (duben 2011).

Anketa

Který ze Schwarzenbergových výroků je nejlepší?

Poněvadž ty magory trošku znám, vím, že demonstrace budou pokračovati. (2007) 629
U obou projevů jsem s úctou usnul. (2008) 3661
ČSSD je jako povětrná holka. (2009). 411
Zaznamenávám při každé diskusi, že způsob, jak se u nás politika dělá, se většině lidí hnusí, nehledě na to, jestli ji dělá modrý pták, socan či černoprdelník. (2009) 660
Měl (Vondra) hned na začátku přiznat, že to neměl pod kontrolou. Hovno měl pod kontrolou. (2011) 376
Mě celý život vždycky zajímala zoologická zahrada našeho Pána, tak jsem se přátelil s nejrůznějšími typy, i zloději, i kurvami, se vším možným. (2011) 700
S odpuštěním, když je člověku přes sedmdesát, tak si přiznává, že nemá oči na prdeli. (2011) 403

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Splňte si novoroční předsevzetí: Přinášíme tipy na hubnoucí pomocníky
Splňte si novoroční předsevzetí: Přinášíme tipy na hubnoucí pomocníky

Nejlepší, do čeho můžete investovat, je vaše zdraví. Jestliže jste se rozhodli zapracovat v novém roce na své postavě, posílíte své zdraví a...