Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nemám zapotřebí být ostouzen

Česko

Výkonná rada ODS rozhodovala o Topolánkově osudu. První, kdo odešel z vedení strany, byl Sobotka

Nechtěl jsem dostat výkonnou radu do situace, kdy bude hlasovat, zda tam mám, nebo nemám dále být, když je předseda přesvědčen o mé vině, vysvětlil šéf Senátu Přemysl Sobotka, proč včera rezignoval na své členství v grémiu i výkonné radě ODS.

* Proč jste rezignoval na funkce v grémiu ODS a výkonné radě a opouštíte sál?

Pan předseda mě označil za součást rozsáhlého spiknutí a jako člověka, který celou tu akci spustil. Nechtěl jsem dostat výkonnou radu do situace, kdy bude hlasovat, zda tam mám, nebo nemám dále být, když je předseda takto přesvědčen o mé absolutní vině. Což já si nemyslím, že jsem viník. Všem jsem tedy poděkoval za to, že jsem od roku 2002 mohl celá ta léta být z hlediska ústavní funkce členem grémia a výkonné rady, a odešel jsem.

* Jaké bylo na výkonné radě rozložení sil?

Odešel jsem na úplném začátku, pan předseda přednesl svoji úvodní zprávu a označil mě. Protože si myslím, že jsem člověk dostatečně dlouho vyrovnaný, dostatečně dlouho politikem a není důvodu, abych byl takto veřejně ostouzen, tak jsem odešel. Proč mám uvádět své kolegy, z nichž mají mnozí podobný názor jako já, do situace, aby o mně hlasovali.

* Ve středu vás kritizoval nejen Mirek Topolánek ale i šéf poslanců Petr Tluchoř, který uvedl, že jste ODS víc poškodil vy svým pondělním vystoupením než Topolánek výroky. Co si o jeho tvrzení myslíte?

No tak ať se podívá na záznam, který běží v televizích a na Facebooku, jak Mirek Topolánek mluvil pro nejmenovaný časopis. Já jsem nebyl žádným viníkem, jen jsem reagoval na jeho vystoupení, na to, co pronášel. Z jeho pohledu to může být stokrát vytrženo z kontextu, ale předseda konzervativní politické strany by měl být předsedou i včetně svého chování.

* Bylo podle vás Topolánkovo jednání natolik závažné, aby se výkonná rada uchýlila ke kroku, který nikdy v minulosti neučinila? Totiž vyškrtnout lídra kandidátky...

Mám skutečně hodně reakcí a z osmdesáti procent se ztotožňují, že byla veliká chyba Mirka Topolánka takto vystupovat. Je ale výsostné právo výkonné rady to udělat. Vzhledem k tomu, že ani nemám právo hlasovat, to nechci dál hodnotit.

* Jak vidíte svoji budoucnost v ODS, když jste na místa ve výkonné radě a v grémiu rezignoval?

Já jsem předsedou ODS Libereckého kraje a chci tam vyhrát volby. Této funkce se v žádném případě nevzdám, mám od pondělka téměř stoprocentní podporu. Až na pár jedinců.

Zůstávám předsedou ODS Libereckého kraje a chci tam vyhrát volby. Té funkce se nevzdám.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...