Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

„Nemáme se za co stydět“

Česko

Rusové vylepšují výklad své historie. Stalin tak má být přirovnáván k Bismarckovi

MOSKVA/PRAHA Do jaké míry je nutné ruské školáky traumatizovat zjištěním, že dějiny jejich země jsou tolik krvavé? O tom se nyní přou nejen ruští historici, ale také politici. Tvrdým oříškem jsou pro ně především interpretace událostí minulého století, hodnocení osob jako Lenin, Stalin, Andropov či výklad akcí, jako bylo obsazení Maďarska nebo okupace Československa. Největší problém ale představují události nedávné. Rozpad komunistického impéria SSSR například část Rusů v čele s prezidentem Vladimirem Putinem hodnotí jako tragédii, jiní jako osvobození od okovů totality. Co mají tedy učitelé říkat chudákům dětem?

Bouřlivou diskusi o obsahu historických učebnic rozpoutal sám ruský prezident: „Prakticky neexistují příručky, které by hluboce a objektivně odrážely události nejnovější historie naší vlasti,“ prohlásil Putin na setkání s učiteli letos v červnu a de facto vyzval k vypracování jediného správného pohledu na věc. Na rozdíl od historiků, kteří vidí v ruské minulosti i stránky hodně temné, Putin zdůrazňuje: „Nemáme se za co stydět.“

Vlastenci na sto procent

Podle Kremlu mají ruské školy produkovat pravé ruské patrioty nezatížené pocitem studu za minulost své země. Ve spolupráci s Ruskou akademií vzdělávání byla proto vydána brožura „Nejnovější historie Ruska 1945-2006“. Pedagogové jsou poučeni, jak vhodně podat žákům období stalinismu a studené války. „Musíme se snažit, aby v našich učebnicích bylo vše naše -i výklad historických faktů,“ říká šéf odboru státní politiky na Akademii vzdělávání Isaak Kalina. Hlavní podle něj je držet se „stoprocentního vlastenectví“.

A tak se ruské děti dozvědí, že vlastenec Josif Stalin byl podobně významná historická osoba jako car Petr Veliký nebo Otto von Bismarck. Taková výuka bude zapadat do všeobecně rozšířeného názoru. I když stál totiž stalinský teror Rusko přes 15 milionů životů, 36 procent Rusů se o Stalinovi vyjadřuje s láskou a respektem. Přes 50 procent mladých lidí si dokonce myslí, že někdejší diktátor byl „moudrý vládce“.

Jen hrstky obránců lidských práv upozorňují na obrovské nebezpečí, které v sobě prezentování Stalina jako velkého vojevůdce a vítěze druhé světové války skrývá. Už teď má většina Rusů sklon spíše k restauraci diktátora - ve Volgogradu bylo nedávno otevřeno Stalinovo muzeum, v Orlu vracejí ulicím a náměstím Stalinovo jméno.

Putin však nenabádá pouze ke „střízlivému“ hodnocení Stalina. Veřejně oslavuje také svého bývalého nadřízeného Jurije Andropova, šéfa KGB a generálního tajemníka Komunistické strany SSSR. Prezident obhajuje i zločinný rusko-německý pakt Molotov-Riebentropp, který v roce 1939 přispěl k rozpadu Polska a okupaci Pobaltí. Jenže podle Putina to byla jediná možnost, jak „uchovat obranné zájmy vlastní země až do jejích západních hranic“.

Doposud si mohli učitelé vybírat z řady historických učebnic, nejen těch ruských. „Zahraniční učebnice se hodí pouze k výuce cizích jazyků, ale vzhledem ke svébytné ruské mentalitě je lepší držet se domácích příruček,“ tvrdí Kalina. Obviňuje dokonce cizince, že exportují do Ruska záměrně „svůj“ výklad historie, a snaží se tak ovlivňovat veřejné mínění v Rusku. Historickoideologická diverze bude nyní ovšem zastavena.

Kreml chce, aby byl pohled na historii na všech ruských školách jednotný. Zatím jsou autoři publikací ale jednotní jen v hodnocení vlády Vladimira Putina, které popisují superlativy. Profesor Danilov, autor jedné z historických publikací, ale nabádá při popisování žhavé současnosti ke střízlivosti. Ani za cara se nehodnotil právě vládnoucí monarcha. Kritizován či oslavován býval vždy až po smrti. Sám Danilov hodnotí epochu Putina ve svém díle krajně opatrně. Až přijde nový vůdce, prý hned příslušnou kapitolu přepíše.

***

Vylepšená ruská historie

Jak mají být některé události popisovány podle nové oficiální příručky Ruské akademie vzdělávání:

Řekli o ruské historii:

Vladimir Putin, ruský prezident: „Tzv. „velký teror“ a represe v roce 1937 nebyly tak strašné jako zvěrstva, kterých se dopouštěly jiné země. Například Spojené státy použily jadernou bombu.“

Pavel Danilin, spoluautor příručky pro učitele historie: „Představte si, že by v USA říkali, že celá americká historie je hrůzná a strašlivá. Jsem přesvědčen, že by pak také změnili výuku historie.“

Oleg Morozov, zástupce předsedy Státní dumy: „Pravda o Rusku - to je pravda o úspěšné zemi, která má velikou minulost, důstojnou současnost a obrovskou budoucnost. Když Putin říká, že v našich historických učebnicích musíme říci sami o sobě pravdu, má na mysli především toto.“

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN