Dialog pochází z devadesátiminutového filmu s názvem přeloženým do češtiny jako Až nezůstane nic, který ve středu odvysílala německá veřejnoprávní televize ARD. Nejednalo se však o běžnou televizní produkci. Smyšlený příběh (byl však inspirovaný skutečnými osudy) vypráví o manželské dvojici, která spadne do osidel scientologie.
Tato podle mnohých sekta, jejíž kořeny sahají do Spojených států, v Německu budí velkou pozornost. Již od roku 1997 je zde pod bedlivým dozorem orgánů, které střeží ústavu. Němci se navíc zdráhají označit scientologii za náboženství srovnatelné s ostatními.
Film proto sledovaly miliony lidí. Televize ho navíc natáčela v nejpřísnějším utajení. Bála se, že scientologové najdou způsob, jak vysílání zastavit. Nakonec se jim to i přes jistý nátlak nepovedlo. Film nicméně nazvali „agitačním žurnalismem“. Sami proto připravili dokument, který údajně rozptýlí „zavádějící“ části filmu.
Jaký má dílo děj? Hlavním hrdinou je mladý otec Frank Reiners (představuje ho herec Felix Klare), který se jako spíše slabá osobnost obtížně prosazuje ve společnosti. Navíc propásl své studium a nyní se živí jako taxikář. Jako první z manželské dvojice se proto přes rodinného právníka dostane do kontaktu se scientology. Nejprve tak získá možnost poznat členy sekty, kteří ho mile přivítají mezi sebe. Pak následují psychotesty.
A nakonec, jako by vzal drogu štěstí, se Reiners cítí silnější. Jeho žena Gina (hraje ji Silke Bodenbenderová), která ho do té doby podváděla, to pozná a i ona začne podstupovat scientologický „auditing“. Scientologové kromě toho dobře vědí o majetku její rodiny.
Reinersovi postupně začínají docházet peníze z taxikařiny a začíná pochybovat. Za pomoci tchána a tchýně, kteří bojují o svůj majetek a dceru, se rozhodne odejít. Pro jeho ženu je však již pozdě. Gina totiž již absolvovala řadu kurzů a dostala se ve scientologickém žargonu do stadia, kdy je již očištěná od všech starostí. Na ruce nosí zlatý náramek, který ukazuje její vedoucí postavení.
Jako ozubená kola Televize ARD natáčení filmu, který stál 2,5 milionu eur, vydávala za pokračování kriminálního seriálu Místo činu. Poradci byli bývalý člen scientologické církve Heiner von Rönn a expertka na scientologii, hamburská politička Ursula Cabertová. „Co bylo ukázáno ve filmu, se stává ve skutečném životě. Lidé jsou do toho vtaženi a jsou přeměněni v ozubená kola scientologie,“ uvedla.
K vzniku napětí přispělo i to, že v Hamburku se při uzavřené předpremiéře filmu konala demonstrace odpůrců sekty. Režisér Niki Stein navíc vyzdvihl herce, kteří ve filmu hráli. Podle něj se jim totiž tímto uzavřela cesta do Hollywoodu. Ve Spojených státech je scientologie uznána jako církev a řada filmových hvězd je jejími členy. Ostatně Tom Cruise prý nosí stejný náramek, jako má na závěr hrdinka německého filmu. Kontroverzní organizace popudila i některé politiky. „Scientologie sleduje cíle, které jsou v rozporu s ústavou, stejně jako NPD (německá extremně pravicová strana, pozn. red.),“ řekl například bývalý bavorský ministerský předseda Günther Beckstein. Místní mluvčí scientologů Jürg Stettler film ale odmítl s tím, že je udělaný „jednostranně“.
***
Scientologie Sekta, či církev? Scientologii založil v 50. letech minulého století ve Spojených státech spisovatel sci-fiRon Hubbard. Podle této nauky jsou lidé nesmrtelné duchovní bytosti, které zapomněly svou pravou podstatu. Údajně má scientologie ve světě několik milionů členů, v Německu asi 5000. Jestliže USA scientologii uznaly v roce 1973 jako církev, v Evropě je často označována za sektu. Francie scientologii dlouhodobě viní z toho, že mentálně narušuje a manipuluje své členy.