Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

„Němci jsou nepřátelé Alláha“

Česko

Po zavraždění Marvy Sherbiniové před drážďanským soudem vypukla v Egyptě vlna demonstrací

DRÁŽDANY/PRAHA Teroristko! Islámská děvko! Tato slova vyřčená na dětském hřišti stála u zrodu události, která nedávno v soudní síni v Drážďanech skončila tragicky - Němec ruského původu Axel W. tu ubodal těhotnou Egypťanku Marvu Sherbiniovou.

V Egyptě, ale i v některých dalších muslimských zemích tím v posledních dnech vyvolal vlnu protestů. Podle demonstrantů je smrt Sherbiniové důkazem toho, že na Západě stále narůstá nenávist vůči islámu.

O co v případu jde? Lékárnice Sherbiniová odešla před několika lety do Německa spolu s manželem Elvím Alím Okázem. Již letos se však prý měli vrátit do Egypta. Genetický inženýr Okáz už prý stál před dokončením svého doktorského studia na drážďanském Institutu Maxe Plancka. Život někdejší úspěšné házenkářce však loni v létě změnila hádka na dětském hřišti. Třicátnice Sherbiniová totiž Axela W. požádala, aby jejímu synovi umožnil posadit se na houpačku. Osmadvacetiletý muž Sherbiniovou, která měla hlavu zahalenou do šátku, ale počastoval několika nadávkami, a případ posléze skončil u soudu.

V listopadu za ně Axel W. mimo jiné dostal pokutu 780 euro. Axel W. se však odvolal, a případ se tak na začátku července dostal tentokrát před zemský soud. Tady ale vše nabralo hrůzný rozměr. Axel W. údajně nejprve na Sherbiniovou, která přišla vypovídat jako svědkyně, křičel: „Máte vůbec právo být v Německu? Nemáte tady co pohledávat!“ Pak ještě zesílil hlas a dal najevo, že sympatizuje s krajně pravicovou stranou NPD: „Až se dostane NPD k moci, bude s tím konec.“ Poté se již na ženu vrhl a 18 ranami ji ubodal. Učinil tak před zraky jejího tříletého syna, ale i manžela. Ten se sice snažil svou ženu chránit, sám však utrpěl několik vážných zranění. Dokonce byl postřelen policistou, který si ho v nastalém zmatku asi spletl s útočníkem. Mučednice s šátkem Kromě události samé je však pozoruhodný i její dopad. Zatímco v německém tisku případ dlouho nepoutal větší pozornost - novináři se zaměřili hlavně na to, jak mohl Axel zbraň pronést - byla reakce v Egyptě mnohem vzrušenější. Pondělní pohřeb Sherbiniové měl masovou účast a žena si vysloužila přezdívku „mučednice s šátkem“. „Němci jsou nepřátelé Alláha,“ znělo také v ulicích.

Až teprve pod dojmem těchto událostí začal německý tisk po celém případu více pátrat. Někteří pozorovatelé médiím ale přesto vytkli to, že se dostatečně nevěnují společenským problémům. V Německu prý totiž narůstá nenávist vůči islámu a předsudky vůči ženám, které nosí šátek. Zaspali však i vrcholní němečtí politici. Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vyslovil upřímnou soustrast až tento týden. Podobně na tom byla i kancléřka Angela Merkelová.

Autor: