Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Němci ocenili autora Krtečka

Česko

Ocenění za celoživotní dílo bylo včera uděleno Zdeňku Milerovi. Autor Krtečka získal Cenu festivalu pro děti a mládež v Saské Kamenici. SASKÁ KAMENICE / PRAHA Autor řady animovaných filmů o Krtečkovi Zdeněk Miler byl včera oceněn za celoživotní dílo, uvedla agentura ČTK. Devětaosmdesátiletý tvůrce se předání ze zdravotních důvodů nezúčastnil. Místo něj ho převzala producentka filmů o Krtečkovi Zdenka Deitchová. Patnáctý ročník festivalu Schlingel začal v pondělí a do neděle se na něm představí 111 filmů z 38 zemí světa, mezi nimiž jsou i zástupci české kinematografie.

Postava malého černobílého nemotory je sympatická nejen dětem v Čechách, ale i v sousedním Německu, Rakousku a dokonce i v Japonsku. Oblíbenost Krtečka v Německu okomentovala Christina Frankenbergová z Českého centra v Berlíně: „Krtek je v Německu hodně populární, jak na východě, tak na západě. V západním Německu byl k vidění v dětském pořadu Die Sendung mit der Maus (Vysílání s myškou) na televizi Westdeutscher Rundfunk. Pro fanoušky je určen také fanshop na internetových stránkách, kde si mohou koupit řadu variací na černobílou postavičku.“ Také na druhém konci světa je prý o Krtka velký zájem, představil se např. v českém pavilonu EXPO v Šanghaji. Podle tiskového mluvčího české expozice Jiřího Františka Potužníka je Krteček bezesporu jedním z hlavních trháků pavilonu. „Krteček je pro Číňany nejslavnější Čech. A kdybychom pavilon udělali jen s ním a Švejkem, byli by nejspokojenější,“ vysvětlil Potužník v rozhovoru pro týdeník Respekt. Krteček je v Číně tak oblíbený proto, že čínská televize několikrát reprízovala krtkovský seriál. Krteček a ti druzí Mezi první výtvarné práce, které Zdeněk Miler nakreslil, patřilo známé logo Ateliéru filmových triků, který měl změnit po znárodnění kinematografie název. Tehdejší umělecký šéf Jiří Trnka vymyslel vtipné a výmluvné logo Bratři v triku a vyhlásil soutěž, kterou vyhrál právě Miler. Zaujal jednoduchou kresbou tří kudrnatých kluků v námořnických tričkách.

V roce 1947 Miler začal pracovat na svém prvním samostatném filmu, adaptaci pohádky O milionáři, který ukradl slunce, na motivy stejnojmenného příběhu Jiřího Wolkera. Pohádka vzbudila velký ohlas na benátském festivalu. Od té doby se Miler zaměřil výhradně na kreslený film.

V padesátých letech Miler nakreslil nejen postavu Krtečka, ale také další známé kreslené hrdiny. Vytvořil například výtvarnou podobu původně loutkových postaviček Kubuly a Kuby Kubikuly podle stejnojmenné pohádky Vladislava Vančury. V roce 1956 přišel na řadu právě Krteček. Film, který oceňují malí i velcí diváci, oslovuje tím, jak je univerzální, a přitom srozumitelný. Filmy s Krtečkem jsou bez komentáře, bez monologů a dialogů, krtek se pouze vyjadřuje několika citoslovci.

Zdeněk Miler je autorem více než šedesáti animovaných filmů, z toho je padesát s Krtečkem v hlavní roli. Milerovy ilustrace zdobí na 40 knih - Kuřátko a obilí Františka Hrubína, Kubulu a Kubu Kubikulu od Vladislava Vančury, O veselé mašince, Cesty formana Šejtročka a mnoho dalších. Zdeněk Miler byl za své filmy a knižní ilustrace oceněn na mnoha významných českých i zahraničních festivalech.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...