Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Němci se bojí svých islamistů. Jsou fanatičtější

Česko

BERLÍN/PRAHA Úterní zatčení islamistů, kteří připravovali rozsáhlý teroristický útok, mnohé Němce šokovalo. Ještě víc však politiky i veřejnost zarazil fakt, že dva z trojice zadržených vyznavačů džihádu byli rodilými Němci.

„Člověk by si myslel, že ten, kdo tady vyroste a požívá velkých výhod naší svobodné společnosti, je imunní. Ale i někteří takoví jsou náchylní k radikalizaci,“ vyjádřil včera svůj podiv pro list Bild spolkový ministr vnitra Wolfgang Schäuble. „Tito lidé jsou nebezpeční, fanatičtí a mají velké sklony k páchání zločinů,“ dodal ministr.

Také podle odborníka na terorismus Kaie Hirschmanna představují rodilí Němci, kteří přestoupí k islámu, obzvlášť velké nebezpečí. „Konvertité jsou většinou mnohem radikálnější. Coby „novicové“ se snaží být nábožensky ještě horlivější než rodilí muslimové,“ prohlásil Hirschmann v rozhovoru pro německou televizi ARD. Podle něj je to také jeden z důvodů, proč jsou konvertité pro teroristické organizace tak atraktivní. „Lidé, kteří přestoupí k islámu, jsou často obzvlášť fanatičtí a tím pádem také obzvlášť nebezpeční.“

Islámští teroristé v poslední době mění svou „náborovou“ taktiku. K prvním kontaktům už nedochází v muslimských klubech nebo mešitách, ale prostřednictvím internetu.

Pokračování na straně 6

Hrozba v Německu - Úřady zkoumají, kam až domácí teroristická síť sahá

Dokončení ze strany 1

A jak vlastně vypadá komunita německých islámských radikálů? Podle Kaie Hirschmanna je třeba rozlišovat mezi dvěma druhy islamistů. Jednak jsou to lidé, kteří se radikalizují v malých skupinách a využívají internet, hledají však napojení na širší islamistickou síť. To je případ i v úterý zadržené trojice mužů, kteří měli za sebou výcvik v Pákistánu. Právě díky jejich pohybu a aktivitám měly bezpečnostní úřady možnost tyto potenciální atentátníky vystopovat.

Jinak je tomu ale u malých, autonomních skupin, které nejsou napojeny na žádnou síť a jejichž členové sestavují bomby „doma v pokojíku“. Příkladem mohou být muži, kteří se před časem pokusili propašovat v kufrech nálože do německých regionálních vlaků. Tito lidé necestují, téměř nekomunikují s dalšími souvěrci a navenek se nechovají nijak podezřele.

Pro kriminalisty je proto velmi těžké je vypátrat.

Podle údajů instituce Islam-Archiv v uplynulých letech výrazně vzrostl počet Němců, kteří konvertovali k islámu. Zatímco v roce 2005 registroval tento ústav tisíc takových případů, loni to byly už 4000. Z celkem 3,3 milionu muslimů, kteří v současnosti žijí ve Spolkové republice, je podle Islam-Archivu 18 000 rodilých Němců.

Ředitel Islam-Archivu Salim Abdullah ale odmítá, že by existovala souvislost mezi konvertováním k islámu a větší tendencí páchat násilné činy. „Naše výzkumy sice ukázaly, že nováčci, kteří přestoupili na islám, se snaží všechno dělat správně,“ řekl Abdullah listu Berliner Zeitung. Rostoucí počet německých konvertitů však podle něj souvisí se sílící islamofobií. „Vždy, když se islám stane společensky podezřelým, tak s ním mnoho lidí sympatizuje,“ dodal Abdullah.

Experti citovaní agenturou Reuters tvrdí, že většina lidí, kteří konvertují k islámu, tak činí z duchovních pohnutek. Malá část z nich však pro sebe objeví násilný islamismus. Jeho prostřednictvím pak ventilují své pocity odcizení a svou frustraci.

Německo zůstává cílem

Odborník na terorismus Kai Hirschmann je přesvědčen, že Německo zůstává jedním z hlavních cílů islámských teroristů. „V neposlední řadě je tomu tak proto, že Berlín má v Afghánistánu své vojáky,“ dodal Hirschmann.

***

„Když se islám stane společensky podezřelým, tak s ním mnoho lidí sympatizuje.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!