Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Němci si stěžují na zápach z Čech

Česko

PODKRUŠNOHOŘÍ/PRAHA Němcům z Podkrušnohoří došla trpělivost. Na zápach, který podle nich proudí z Čech, se rozhodli upozornit v Bruselu. Sepsali petici, kterou adresovali svému zástupci v Evropském parlamentu. Upozornil na to Český rozhlas.

Němci už nechtějí čichat zápach, který podle jejich slov připomíná kočičí výkaly. Když k nim vane jižní vítr, je prý zápach ihned cítit. Jde zhruba o třicet dní v roce. Jsou přesvědčeni, že odér pochází z českého území.

Na vině by mohly být chemické závody na druhé straně hor v Litvínově a Záluží u Mostu. Němci upozorňují i na možné škodlivé účinky na jejich zdraví.

„Některé dny je odér opravdu extrémní. Hlavně starší lidé si stěžují na bolesti hlavy a nevolnost. Mnozí se z toho však naučili dělat alibi. Bolí mě hlava? Aha, za to může ten český ‚neřád‘,“ popsala rozhlasu situaci jedna z obyvatelek krušnohorského městečka Seiffen.

Německý fantom „Pro nás to má povahu fantomu. My jsme se s tím zápachem nikdy nikdo nesetkal a ani na české straně se nikdy takovéto stížnosti nevyskytly,“ řekl serveru Lidovky.cz Tomáš Burian z Odboru životního prostředí a zemědělství Ústeckého kraje.

Stížnosti z německé strany přišly podle něj vždy zpětně a nikdy se nepodařilo nic konkrétního ověřit. „S německými úřady v této věci dlouho vyjednáváme a ani my, ani oni si nemyslí, že ty pachy vznikají výhradně na české straně,“ uvedl Jan Kužel z ministerstva životního prostředí.

O vznikající občanské iniciativě, která si chce stěžovat, je informovaly samy saské úřady, které se zároveň od této iniciativy distancovaly. V česko-německé spolupráci podle Kužela vzniká projekt, který bude mapovat všechny možné zdroje zápachů v oblasti. Neboť obě strany mají zájem na tom, aby se situace vyřešila. Kužel připustil, že letos je stížností na zápach z Čech více, než jich bylo v minulých letech.

Na stížnosti německých obyvatel reagovalo začátkem roku saské ministerstvo životního prostředí. Na místní meteorologické stanici nainstalovalo lapače vzduchu.

Chemici skutečně zjistili přítomnost aldehydů, které způsobují zápach. Jejich množství však během prvních analýz naměřili minimálně. Špína se valí z Česka „Měření jsou samozřejmě objektivní, ale místní lidé budou mít stejně pořád subjektivní pocit, že se na ně valí z Česka všechna možná špína a nečistota. Je v tom taky hodně psychologie,“ připustila pro ČRo obyvatelka Seiffenu.

Podkrušnohorští Němci si tak stojí za svým. Zápach pochází z Čech, obtěžuje je, a musí se proto řešit.

Výsledkem jejich odhodlání je petice s deseti tisíci podpisy, kterou včera zástupci iniciativy plánovali předat svému poslanci v Evropském parlamentu Holgeru Krahmerovi (FDP), který působí ve výboru pro životní prostředí a veřejné zdraví. Slibují si od toho, že by jim Brusel mohl ve věci zápachu z Čech pomoct.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy