Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Němci tajili civilní oběti náletu

Česko

Vrchní velitel bundeswehru musel odstoupit. Kvůli chybě bylo zabito několik desítek afghánských civilistů

BERLÍN/PRAHA Německou armádou otřásl pořádný skandál. Podle zjištění deníku Bild její špičky zřejmě úmyslně zatajovaly informace o zářijovém útoku leteckých sil NATO, při kterém u severoafghánského Kunduzu zahynulo celkem 142 lidí.

Bombardování dvou cisteren, které předtím uneslo radikální hnutí Taliban, provedly na příkaz německého velitele americké stíhačky. Tehdejší ministr obrany Franz Josef Jung (CDU, v současnosti šéfuje ministerstvu práce a sociálních věcí) několik dní poté tvrdil, že při náletu zahynuli pouze povstalci.

Až později ale vyšlo najevo, že si nálet vyžádal život i několika desítek civilistů. Nyní se navíc ukazuje, že ministerstvo pod Jungovým vedením mělo informace o civilních ztrátách k dispozici, avšak před veřejností i státním zastupitelstvím je zakrývalo. To včera ve Spolkovém sněmu potvrdil i Jungův nástupce Karl Theodor zu Guttenberg (CSU).

Kvůli aféře již začaly padat hlavy. O uvolnění z funkce podle Guttenberga sám požádal generální inspektor vojska a nejvyšší německý generál Wolfgang Schneiderhan. Následovat by ho měl náměstek ministra obrany Peter Wichert.

Vypadali jako tečky O jaké důkazy Bild svá tvrzení opírá? Deník zaprvé na svých webových stránkách zveřejnil záznam útoku, ze kterého je patrné, že piloti u cisteren viděli pohybující se lidi. (Na záznamu vypadali jako hýbající se tečky.) Piloti se poté německého velení ptali, zda mají pomocí nízkého přeletu případné civilisty na místě varovat. Odpověď ale byla negativní. Následně přišel rozkaz k útoku. Již zde se tedy zřejmě stala chyba. Velení se totiž podle všeho příliš spolehlo na své místní zdroje a zrušením přeletu porušilo pravidla NATO.

Daleko pádnějším důkazem je zpráva vojenské policie, ze které Bild čerpá. Podle ní se již 4. září, tedy v den útoku, na velitelství v Německu dostala informace, že při akci byly zraněné také děti.

Němečtí vojáci údajně věděli i o tom, že Taliban večer v den tragédie naverboval mnoho místních „obyvatel“, kteří museli s traktory pomáhat s vyprošťováním cisteren uváznuvších v písku. Podezřelé přitom podle médií bylo, že 14 civilistů „zmizelo“. Jung však nařčení, že pochybil, odmítl. Včera například tvrdil, že „od začátku a například již 6. září jasně říkal, že civilní oběti není možné vyloučit“.

Informace o tom, že mezi oběťmi jsou jen povstalci, prý zakládal na místních afghánských zdrojích, mezi které patřil mimo jiné lokální policejní šéf nebo guvernér. Opozice přesto nechce nechat celou věc v klidu. „SPD žádá okamžité ustanovení vyšetřovacího výboru,“ uvedl předseda sociálnědemokratické frakce ve Spolkovém sněmu Frank-Walter Steinmeier. Zda Jung o civilních ztrátách věděl, není zatím jisté. Přesto podle pozorovatelů nemůže z aféry vyjít s čistým štítem. Pokud by skutečnou podstatu věci znal, znamenalo by to, že alespoň po nějaký čas lhal. V případě, že skutečně neměl k dispozici přesné informace, lze to vykládat tak, že na svém ministerstvu neměl pořádek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!