Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert

Němci ve finále, ale s trápením

Euro 2008 - První finalista šampionátu je známý, o druhé místo se dnes střetne Rusko se Španělskem

BASILEJ/PRAHA Turecká pohádka tisíce a jedné noci je na fotbalovém Euru u konce, Německo se v neděli utká o zlato. Včerejší semifinále v Basileji skončilo předpokládaným vítězstvím favorita 3:2, ale průběh zápasu zdaleka jednoznačný nebyl.

Spíš právě naopak. Jenže Turci přišli o naději na úspěch až v okamžiku, kdy se jim v minulých zápasech mimořádně dařilo - tedy v posledních okamžicích. Běžela 90. minuta, obránce Lahm se rozběhl uprostřed hřiště, narazil si s Hitzlspergerem a razantně propálil Rüstüho - turecká odpověď už v tříminutovém nastavení nepřišla.

Všechno se mohlo vyřešit daleko dřív. V úvodní dvacetiminutovce Němci připomínali tým, který vyrazil na hřiště s jediným posláním: nechat se porazit. Dokládala to chvílemi až neuvěřitelná naivita jejich obrany. Obvyklé opory zcela vypouštěly souboje, po tradiční zarputilosti nezůstaly ani stopy.

Pro turecké útoky existovalo dost volných okének. Jako by nevadilo, že kvůli karetním trestům a zraněním těžko dával kouč Fatih Terim dohromady sestavu.

Ke Kazimovi doputoval míč na kraji velkého vápna a rozběhnutý záložník s ním prudkou ranou roztřásl břevno. Zaskočení němečtí fanoušci se klepali na basilejských tribunách také v dalších minutách. Když zasáhl Kazim břevno podruhé, k dorážce se před Friedricha protlačil Boral Ugur a tentokrát se Lehmann natahoval po jeho pokusu marně. Všechno mohlo vypadat pro černého koně turnaje ještě mnohem lépe. Německý gólman si špatně vyběhnul na Altintopův lob a s obtížemi ho vyboxoval mimo.

Cesta z německého útlumu byla nečekaně rychlá, ale pouze částečná. Úspěšnou spolupráci ze čtvrtfinále proti Portugalsku si zopakovali Podolski se Schweinsteigerem. První přihrával, druhý úspěšně tečoval. Potom následovalo ze strany Ballacka a spol. tápání, z něhož vybočil jediný světlý okamžik. Také Klose si jedenáct minut před koncem zopakoval čtvrtfinálovou situaci a poslal hlavou svůj tým do vedení. I to ještě bylo na turecké odhodlání málo. V 86. minutě po dravém průniku Sabriho nachytal nekoncentrovaného Lehmanna u přední tyče Samih.

Víra v další turecký zázrak nakonec měla jen krátké trvání. I když se svěřenci Fatiha Terima téměř do jednoho po konci utkání rozplakali, za vynikající výkon slyšeli potlesk ze všech stran.