Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Němci zvažují, že omezí cizí kapitál

Česko

Německá vláda chce zavést zákon, který by jí dovolil zpětně zrušit prodej takového strategického podniku, jenž by nevyhovoval německým národním zájmům. Ve svých krocích nejsou Němci sami.

PRAHA/BERLÍN Německá vládní strana CDU chce zavést zákon, jenž by umožnil vládě zpětně zrušit prodej takového strategického podniku, který by nevyhovoval německým národním zájmům. S touto překvapivou informací přišel ve svém aktuálním vydání německý magazín Der Spiegel. V případě, že navrhovaná novela zákona bude schválena, by podle týdeníku mohla vláda se zpětnou platností až čtyř let rozhodnout o tom, že převzetí některého z německých strategických podniků zahraničními investory je neplatné. Informaci o tom, že němečtí křesťanští demokraté podobné opatření vůči zahraničním investorům připravují, potvrdil magazínu Der Spiegel hessenský premiér a člen CDU Roland Koch. Důvod takové zákonné úpravy je údajně jednoduchý a týká se národní bezpečnosti. Řada zemí, například z Blízkého východu nebo Asie, disponuje značnými devizovými rezervami, které se snaží prostřednictvím nejrůznějších fondů uplatnit při investicích v západní Evropě.

Takové, často velmi podezřelé, investice se pak ale údajně mohou stát i předmětem politického nátlaku, případně ohrozit národní zájmy a bezpečnost Spolkové republiky. Němci prý proto chtějí navrhovaným opatřením přinutit investory, aby už při samotné koupi transparentně zveřejnili, kdo za nimi ve skutečnosti stojí. Pokud to totiž neudělají a vláda přijde na nesrovnalosti později, mohla by celou transakci i po čtyřech letech zrušit. Koch také tvrdí, že německá snaha o určité omezení přílivu zahraničních investic nevyhovujících státním zájmům není v Evropě ojedinělá. „Nejde o protekcionistické opatření vůči zahraničním investorům. Jedná se spíše o to, abychom si v tomto směru nastavili stejnou laťku jako jiné industriální země v EU,“ tvrdí Koch.

Přílivu zahraničních investic se brání další země. Obdobné kroky proti převzetí energetických společností zahraničními firmami se rozhodly uskutečnit například Francie, Španělsko či Maďarsko.

Parlament v Budapešti schválil minulý týden zákon, jímž země posiluje možnosti obrany domácích firem před zahraničními kupci. Má zejména ochránit maďarskou petrochemickou skupinu MOL před rakouským konkurentem OMV. Legislativa také umožňuje maďarským firmám zpětný odkup vlastních akcií i v situaci, je-li na firmu podána veřejná nabídka k převzetí, a ruší maximální limit deseti procent akcií, které si mohla firma těmito nákupy nastřádat. OMV usiluje o spojení s MOL a vytvoření dominantního středoevropského zpracovatele ropy a prodejce pohonných hmot.

***

Před čím má chránit plánovaný zákon

Spolková republika chce přijmout zákon umožňující vládě zrušit prodej strategického podniku. Listu Der Spiegel to potvrdil hessenský premiér a člen vládní CDU Roland Koch. Německá snaha o určité omezení přílivu zahraničních investic, které nevyhovují státním zájmům, není v Evropě zdaleka ojedinělá.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...