17. srpna 2010 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Němčině na školách zvoní hrana. Povinná bude angličtina

Učitelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Učitelka | foto: Lidové noviny

Děti na základních školách už nebudou mít na výběr, jaký cizí jazyk se začnou učit jako první. Vláda totiž chce, aby do dvou let byla od třetí třídy na všech školách a pro všechny děti povinná jedině angličtina. Další jazyk, například němčinu, se budou moci učit až později, jako povinně volitelný předmět.

Důvod? Už dnes se tento jazyk jako první učí na 96 % škol. "Nedojde tedy až k tak velké změně. Navíc je to světový jazyk číslo jedna a je nutné, aby ho děti uměly velmi dobře," uvedla mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.

Chystaná změna se příliš nelíbí školám a rodičům žijících v příhraničí. Argumentují, že zde potřebují němčinu mnohem víc než angličtinu. "Německý jazyk je u nás tradicí. Slyšíme ho všude. V obchodech i restauracích. Rodiny jezdí běžně do Německa," namítá ředitelka základní školy v Aši Eva Horáčková.

Právě Plzeňský, Karlovarský, Jihočeský a z části Ústecký kraj patří k těm, kde si školáci stále vybírají jako první jazyk němčinu. "Pokud umíte jazyk sousední země, bourá to hranice. A my nemáme hranici s Británií, ale s Rakouskem a Německem," říká Martin Polák z Českých Budějovic.

Další podrobnosti o výuce jazyků na školách čtěte v úterním vydání deníku 


ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.