Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Němcová: Babiš dává vládě směr, Sobotka za pakt s ANO zaplatí

Miroslava Němcová při rozhovoru pro LN v roce 2010. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslava Němcová při rozhovoru pro LN v roce 2010. | foto: MAFRA

Pro ODS bude těžké získat v eurovolbách přízeň voličů, říká v rozhovoru pro LN poslankyně Miroslava Němcová. Vládu hodnotí kriticky, šéf ČSSD podle ní doplatí na spojení s Babišem.

LN: Už si ODS zvykla na nové postavení v Poslanecké sněmovně?
Naše pozice je dána volebním ziskem. Jsme v opozici, a to nepříliš silné. Je to špatný výsledek voleb a znamená velký problém. Zvláště ve sněmovně, kde koalice disponuje pohodlnou většinou a díky hlasům komunistů může dosáhnout i na většinu ústavní.

LN: Co říkáte na odchod Jiřího Pospíšila z ODS? Jde o další poškození strany...
Jiří Pospíšil mi nesděloval své rozhodnutí, nemluvila jsem s ním a nebudu to komentovat. Každý z nás v politickém životě prochází neustále různými volbami. Prohry i výhry patří nejen k životu, ale ještě více k politice.

LN: Měl by se vzdát mandátu? Hájí se tím, že žádný takový závazek nepodepsal.
Mě už ani nezajímá, jestli něco podepisoval, nebo nepodepisoval. Všichni jsme věděli, s čím jdeme do voleb. My jsme chtěli, aby bylo mezi námi a našimi voliči jasno. Jiří Pospíšil seděl na stejné výkonné radě, byl na stejné tiskové konferenci, kde jsme představovali tento náš závazek. Správné by tedy bylo, kdyby se mandátu vzdal.

ČTĚTE TAKÉ


LN: Může se ODS zvednout už v blížících se evropských volbách? Dokážete oslovit voliče?
Samozřejmě budeme usilovat o to, abychom získali zpět důvěru voličů. Ale nevím, do jaké míry už je veřejnost schopna zhodnotit, zda její rozhodnutí hlasovat pro strany vládní koalice bylo opravdu to správné. Bude to pro nás těžké.

LN: Připouštíte si, že nemusíte získat žádného euro poslance?
Já vůbec nepředpokládám takovou situaci.

LN: Jak hodnotíte novou vládu a chování koalice ve sněmovně?
Hodnotím ji kriticky. První chybu vidím u sociální demokracie, která tím, že se tak strašně chtěla zalíbit prezidentovi, ze sebe hlasováním pro Rusnokovu vládu udělala hračku v Zemanových rukou. Druhou chybou sociální demokracie je, že se rozhodla vstoupit do koalice s ANO. Časem to zjistí. My jsme udělali chybu s Věcmi veřejnými. Ona to mohla vidět v přímém přenosu. A teď dělá tu samou chybu. Hnutí ANO má ještě nedostatek v osobě svého předsedy, který koncentruje v rukou obrovskou moc. To oni mu k ní pomohli. A to ze sociální demokracie jednou nikdo nesmyje, až se budeme v budoucnu ptát na to, jak se to mohlo všechno stát.

LN: Nebude mít Bohuslav Sobotka s Andrejem Babišem stejný problém, jako měl za vaší vlády Petr Nečas s Miroslavem Kalouskem?
Já bych to nedávala do budoucího času. Už se to děje. Sociální demokraté chtějí zvednout platy některým skupinám, ale Babiš řekne, že na to peníze nedá. Oni se chtějí bavit o náměstcích, Babiš jim řekne, že jejich náměstka nechce. Babiš je ten, kdo udává tón, kterým se bude vláda ubírat. Sobotkovi se stane, že za toto spojenectví zaplatí příliš velkou cenu.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...