Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Německá pravice proti velkým platům

Česko

BERLÍN/PRAHA Šéfové německých koncernů by za svou práci neměli pobírat „nepřijatelně vysokou“ odměnu. To nejsou slova představitelů německých sociálních demokratů (SPD) či Levicové strany, ale spolkového ministra vnitra Wolfganga Schäubleho (CDU). Po kancléřce a šéfce CDU Angele Merkelové je Schäuble dalším z pravicově konzervativních politiků, kteří v posledních dnech ostře kritizují „nemorální“ platy německých manažerů.

Pro včerejší Welt am Sonntag Schäuble nevyloučil přijetí zákona, který by nutil firmy, jejichž akcie se obchodují na burze, aby zveřejňovaly příjmy svého managementu. Ministr odmítl možnost, že by zákon stanovoval horní hranici manažerských platů. Apeloval ale na samotné podniky, aby upustily od nepřiměřených mezd pro členy svých představenstev.

Jedním z manažerů, jejichž příjmy vzbudily v Německu v poslední době pobouření, je šéf Porsche Wendelin Wiedeking. Spolu s dalšími pěti členy představenstva firmy si ve fiskálním roce 2006/07 přišel celkem na víc než 112 milionů eur. Podle médií připadlo samotnému Wiedekingovi 50 až 60 milionů.

„Když mám úspěch, chci být také dobře zaplacen,“ uvedl šéf Porsche pro nejnovější vydání týdeníku Die Zeit. Poukázal přitom na to, že ze svého příjmu platí v Německu daně ve výši zhruba 50 procent. Z jeho úspěchu tedy profituje i stát.

Myslíte, že lidi neumí počítat?

„Milí členové dozorčích rad, myslíte si, že zaměstnanci vašich firem nečtou noviny nebo neumějí počítat?“ zeptala se minulé pondělí v projevu na sjezdu své CDU Angela Merkelová. Odpovědí jí byl bouřlivý potlesk tisícovky delegátů.

I když američtí manažeři podle kancléřky vydělávají stokrát víc než jejich dělníci, v Japonsku činí tento rozdíl jen dvacetinásobek. „Což je asi dvojnásobek platu německého kancléře - pokud tedy nepracuje ve Švýcarsku pro ruskou plynárenskou firmu,“ řekla Merkelová v narážce na svého předchůdce Gerharda Schrödera.

„Nemorální“ platy manažerů kritizovali také spolkový prezident Horst Köhler, evangelická církev i český eurokomisař Vladimír Špidla. Pro včerejší Bild am Sonntag uvedl, že existuje morální dolní i horní hranice platů. „Pokud manažer vydělává stonásobek platu dělníka, je to zcela jistě za horní morální hranicí,“ uvedl Špidla.

Představitelé německého průmyslu však kritiku odmítají jako populistickou. Například předseda představenstva firmy Adidas Herbert Hainer poukázal na to, že průměrné roční platy německých manažerů se pohybují mezi dvěma až čtyřmi miliony eur, což v mezinárodním porovnání není moc.

Autor: