Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Německé protesty zůstaly nevyslyšeny, v Brně stojí socha Beneše

Česko

  14:59
BRNO - V Brně dnes byla odhalena socha prezidenta Edvarda Beneše (1884 - 1948). Stojí před právnickou fakultou Masarykovy univerzity v ulici Veveří. Město jejím pořízením vzdalo hold jedné z nejvýznamnějších osobností československé historie, uvedl k tomu primátor Roman Onderka. Odhalení sochy se zúčastnilo asi 500 lidí.

U právnické fakulty v Brně byla 10. dubna odhalena socha bývalého československého prezidenta Edvarda Beneše foto: ČTK

Její umístění prosazovala léta Československá obec legionářská. Pořízení sochy přišlo na 1,6 milionu korun. Skulptura je kopií Benešovy sochy od sochaře Karla Dvořáka, která stojí před pražským Černínským palácem.

Je to první umělecké dílo, které ve městě Beneše bude připomínat, a to navzdory protestům některých Němců. Radnici v mnoha dopisech vyzvali, aby sochu nevztyčovala ani na ni nepřispívala, neuspěli však.

Podnět k postavení pomníku dali členové Československé obce legionářské a Sdružení československých zahraničních letců 1939-1945 v roce 2005. Pak vznikl Výbor pro postavení pomníku prezidentu Benešovi, který usiloval o zařazení akce do projektu Sochy pro Brno. Je to projekt, jehož cílem je doplnil a zkrášlit prostranství moravské metropole bezmála deseti sochami.

Beneš a Brno?

Projekt po vleklých diskuzích uspěl. Při jednáních se připomínalo, že Beneš v podstatě neměl s Brnem mnoho společného, hovořilo se o tom, že nevystoupil proti komunistickému puči v roce 1848 a padly také zmínky o odsunu brněnských Němců.

Před časem byla v rámci projektu Sochy pro Brno odhalena skulptura skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, na instalaci čeká objekt k poctě Thomase Alvy Edisona.

Chloubou města by se v budoucnu města stát jezdecká socha moravského markraběte a římského krále Jošta Lucemburského známého také jako Jošta Moravského. Ozdobit by měla Moravské náměstí.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat