Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Německo omezí solární elektrárny

Česko

BERLÍN Státem podporovaná výroba solární energie nese vysoce nadprůměrné zisky, a to prakticky bez rizika. Podnikatelům v oboru klesají náklady na technologie. Ceny, za které energii prodávají, však zůstávají stejné. Němečtí politici, stejně jako před tím už čeští, se dohodli tento stav změnit.

Ministr životního prostředí Norbert Röttgen včera navrhl snížit povinné výkupní ceny elektřiny z nových solárních instalací na střechách od dubna o 15 procent. Nová německá vládní koalice tím brání neúměrnému šíření solárních instalací poté, co ceny fotovoltaických zařízení prudce klesly, zatímco výkupní ceny elektřiny z nich zůstávají vysoké. Pro Českou republiku bude zákrok Berlína podle pozorovatelů znamenat hrozbu přívalu investorů, kteří se budou snažit umístit zde solární zařízení ještě za vysoké výkupní ceny.

Ministr oznámil, že garantovaná cena se sníží v roce 2011 o dalších 2,5 procenta, pokud objem letošních instalací překročí během 12 měsíců 3500 megawattů, a další škrt o 2,5 procenta se přidá při překročení hranice 4500 MW. Německá vláda má podle zdrojů agentury Reuters v plánu srazit od července výkupní ceny solární elektřiny vyráběné ze zařízení na otevřených prostranstvích o 15 procent a na zemědělské půdě o 25 procent.

Informace o záměrech nové německé vlády vyvolaly loni v zemi, která je jedničkou ve výrobě solární energie, závěrečnou solární horečku ve snaze využít ještě vysokých cen. Zdroje z koalice uvedly, že vláda stanoví pro nové instalace cíl asi 3000 MW ročně. Za posledních 12 měsíců se přitom odhaduje nárůst těchto zařízení na 4000 MW.

Každé solární zařízení má v německém systému zaručenu minimální výkupní cenu elektřiny na 20 let a každý rok se mohla cena dosud jen mírně snižovat. Pokles garantovaných cen tak byl v posledních letech mnohem mírnější než propad cen solárních zařízení, který dosáhl až 50 procent.

Výsledkem tohoto vývoje byla investiční horečka, protože provozovatelé mají díky povinným cenám pro odběratele zaručeny vysoké příjmy a krátkou návratnost investic. Povinné ceny za solární elektřinu jsou přitom mnohonásobně vyšší než ceny elektřiny z klasických zdrojů nebo i z větrné energie, což zřetelně zvyšuje velkoobchodní a v důsledku toho i maloobchodní ceny elektřiny v Německu.

Zásah německé vlády proti solárním instalacím podle pozorovatelů vytlačí investory lákané vidinou snadno vydělaných peněz mimo jiné i do České republiky, která uplatňuje stejný systém výkupních cen jako Německo. Stát nemůže solární příval zastavit dřív než v příštím roce, kdy by měla začít platit ohlášená novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů.

Česká vláda už schválila novelu zákona, která má od roku 2011 umožnit dotované výkupní ceny elektřiny snižovat o více než pět procent ročně.

Vznikl také poslanecký návrh, který by umožňoval snižovat ceny solární elektřiny až o čtvrtinu.

Autor: