17. června 2017 20:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Německo spouští před summitem G20 kontroly u hranic Polska a Česka

Celní kontrola - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celní kontrola - ilustrační foto | foto: Reuters

DRÁŽĎANY Nárazové hraniční kontroly na dálnicích do Polska a České republiky spouští v těchto dnech německá policie v souvislosti s červencovým summitem zemí G20 v Hamburku. Sobotou počínaje se zavádějí kontroly na dálnici A4 v pohraniční oblasti s jihozápadním Polskem, od začátku příštího týdne bude následovat dálnice A17 do Drážďan od hranic s Českem.

Posílení kontrol čeká i vlakové spoje mezi Drážďanami a Prahou, oznámila dnes německá média.

Podle policejního mluvčího, jehož citovala agentura DPA, se na kontrolních stanovištích dálnic sníží rychlost na 40 kilometrů za hodinu, aby mohli policisté pohledem zkontrolovat osádku vozů. Provoz bude navíc sveden do jednoho jízdního pruhu. Kontrolovat chtějí policisté především auta, která do Německa přijíždějí.

Identifikace potenciálně nebezpečných osob

Spolkovou policii posílí při těchto kontrolách příslušníci zemské policie spolkové země Sasko. Ta je se svými 577 kilometry vnější hranice výrazně postižena dočasným znovuzavedením hraničních kontrol, zdůraznil v sobotu saský ministr vnitra Markus Ulbig agentuře DPA. Zároveň pochvalně vyzdvihl namátkové kontroly v pásmu 30 kilometrů za vnějšími hranicemi jako obzvláště účinný prostředek „ještě včasnější identifikace pachatelů trestných činů a potenciálních nebezpečných osob“. Mimo jiné sousední Bavorsko i Sasko je už léta provádějí i bez konkrétního podezření.

V namátkových kontrolách bude saská policie pokračovat i po 11. červenci, tedy datu stanoveném pro dočasně obnovené hraniční kontroly v souvislosti se summitem zemí G20 v Hamburku, řekl Ulbig.

Demonstrace bez extremistů

Summit velkých ekonomik G20 se ve druhém největším německém městě uskuteční 7. a 8. července. Během zasedání, kterého se zúčastní mimo jiné americký prezident Donald Trump, se očekávají rozsáhlé demonstrace. Aby se na ně nedostali násilní extremisté, avizovala spolková republika už dříve dočasné hraniční kontroly, nechtěla ale dopředu upřesnit, kdy začnou.

V pondělí německé ministerstvo vnitra uvedlo, že s kontrolami na vnitroschengenských hranicích počítá od 12. června do 11. července. Dotknou se podle něj všech německých pozemních, námořních i vzdušných hranic. Kontroly nebudou podle Berlína nepřetržité, ale budou se přizpůsobovat aktuální situaci.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz