Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Německo vyváží nezaměstnané

Česko

Úřad práce přispívá na stěhování těch německých nezaměstnaných, kteří si najdou práci v zahraničí

Stěhování za prací - Nejvíc Němců odchází do Švýcarska, v Česku jich je málo. Přes dva tisíce

BERLÍN/PRAHA O práci v cizině už v Německu nepřemýšlejí jen manažeři, lékaři a další vysoce vzdělaní lidé. Možnost, že by si hledali zaměstnání za hranicemi své země, zvažuje stále více Němců - a to včetně zedníků, tesařů nebo kuchařů. Především ti, kteří jsou ve své vlasti odkázáni na podporu v nezaměstnanosti, stále častěji balí kufry a vydávají se do zahraničí.

V poslední době jim v tom pomáhá také Spolkový úřad práce. Jeho pobočka ZAV (Zentrale Auslandsund Fachvermittlung), která sídlí v Bonnu, totiž zájemcům nabízí zprostředkování práce ve 35 státech světa. Na svých internetových stránkách také poskytuje podrobné informace o pracovním trhu a zvycích v dané zemi.

Lidem, kteří jsou v Německu bez práce a najdou si zaměstnání v zahraničí, navíc ZAV poskytuje finanční příspěvek na stěhování. Tak zvaná „Mobilitätshilfe“ je určena jak nezaměstnaným, kteří chtějí přesídlit za prací do ciziny, tak těm, kteří se za novým zaměstnáním musejí stěhovat v rámci Německa. „Tento příspěvek může být použit ke stěhování kamkoliv na světě,“ uvedla pro agenturu Reuters mluvčí ZAV Sabine Seidlerová. Jeho udělování je posuzováno v každém případě zvlášť. „Smyslem je pomoci nezaměstnaným najít co nejrychleji novou práci,“ dodala Seidlerová.

„Mobilitätshilfe“ však má i kritiky. Ti tvrdí, že platit lidem za to, že opustí zemi s vymírající populací, se může do budoucna ukázat jako demografická katastrofa.

Z Německa, kde je osmiprocentní nezaměstnost, se ročně vystěhuje přes 155 tisíc lidí. Jak LN řekl odborník na migraci z univerzity v Osnabrücku Klaus Bade, tito lidé tak činí především z ekonomických důvodů. Nejde jim přitom ani tak o vyšší plat, jako spíš o lepší pracovní podmínky a možnost realizovat se. Tito lidé už podle Badeho nechtějí mít pocit, že jsou na trhu práce jen trpěni. Chtějí být žádáni. Největší poptávka je v zahraničí po německých lékařích, jejichž vzdělání je v cizině velmi ceněno. Zvláště ve státech Evropské unie jsou potom hodně žádáni němečtí řemeslníci. Podle Caroly Wildové, majitelky stejnojmenné berlínské personální agentury, totiž představitelé těchto profesí profitují z dobrého renomé, jakému se němečtí pracovníci těší ve světě: jsou prý pilní a spolehliví.

Do Česka se Němci nehrnou Zatímco v minulých letech vedly v žebříčku oblíbenosti u německých migrantů Spojené státy, od roku 2004 je hitem Švýcarsko. „Jsem tu spokojený,“ pochvaloval si před časem v rozhovoru pro tento list život ve švýcarské Ženevě 29letý Němec Tobias Gorsleben. Tento počítačový programátor vyzdvihoval především skutečnost, že pracuje v mezinárodním prostředí - jeho kolegové pocházejí ze 13 různých zemí.

Do České republiky se však Němci zatím moc nestěhují. Jak vyplývá z údajů českého ministerstva práce a sociálních věcí, nyní žije v Česku 2468 německých občanů, což je 0,99 procenta všech cizinců.

Němci se stěhují do zahraničí Každý rok opouští Německo přes 155 000 jeho občanů. Jedním z hlavních důvodů jsou lepší pracovní vyhlídky. Mnozí Němci se také stěhují kvůli partnerovi nebo proto, že se jim v zahraničí jednoduše víc líbí.

Podle průzkumu, který loni provedl Allenbach-Institut, by Německo rád opustil každý jeho pátý občan; ve věkové kategorii do 30 let je to dokonce každý třetí Zatímco dříve odcházeli převážně o vysokoškoláci, v posledních letech se do zahraničí za prací vydávají také němečtí řemeslníci či technici; i nadále ovšem převažují akademicky vzdělaní lidé, velký zájem je především o německé lékaře Až do roku 2004 vedly u Němců v oblíbenosti destinací Spojené státy, nyní je to Švýcarsko Na území České republiky je nyní evidováno 2468 občanů Německa, což představuje 0,99 % z celkem zhruba 250 000 všech zahraničních občanů na území Česka; Němci jsou zde zaměstnáni převážně ve zpracovatelském průmyslu Na území Německa nyní pracuje 13 579 občanů České republiky; zaměstnáni jsou nejvíce ve zpracovatelském průmyslu, případně vykonávají řemeslo, dále pak v pohostinství, realitách, obchodu, zdravotnictví, dopravě a stavebnictví - ovšem na rozdíl od Němců pracujících v Česku potřebují Češi v Německu pracovní povolení

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!