Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Německo zvažuje, že by lidé z Prahy či celého Česka museli do karantény

Policisté kontrolují vozidla projíždějící česko-německým hraničním přechodem Hřensko/Schmilka na Děčínsku. foto: ČTK

Německo zvažuje, že by lidé z Prahy či celé České republiky museli při příjezdu do pětidenní karantény. Radiožurnálu to řekl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek. Německé ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že epidemickou situaci v Česku intenzivně sleduje. Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka doporučuje, aby lidé plánující cesty Německa měli pro příští dny vývoj v Česku na paměti.
  12:06aktualizováno  14:04

Česko v pátek zpřísnilo podmínky pro Kanárské ostrovy. Dosud měly výjimku a při příjezdu z nich se na rozdíl od Španělska nevyžadoval negativní test na covid-19 nebo nástup do karantény. Od 14. září tomu tak už bude, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Varovalo také před cestami do Francie.

Diplomacie má podle Smolka informace o tom, že Německo o zpřísnění podmínek uvažuje, nejde ještě o definitivní rozhodnutí. „Zvažují, že by buď celou Českou republiku, nebo Prahu dali do nějakého režimu, kdy by byla potřeba pětidenní karanténa, případně v kombinaci s testem,“ řekl Smolek Radiožurnálu.

„Německé ministerstvo zahraničí intenzivně sleduje epidemickou situaci také v České republice. Hodnocení rizikových oblastí se aktualizuje týdně. Okamžité zařazení celé země či regionu na seznam dochází, pokud je to bezprostředně nezbytné,“ uvedlo německé ministerstvo zahraničí. Německé diplomatické zdroje ČTK nicméně sdělily, že Česko ještě nedosáhlo hranice k zařazení na seznam rizikových oblastí. Činí 50 nakažených za 100 000 obyvatel za sedm dní.

Pokud by se toto číslo naplnilo, není ještě automatické, že je země zařazena do rizikové oblasti, ale je to pravděpodobné. Řada významných evropských oblastí už takto v Německu klasifikována je či byla, sdělil český velvyslanec v Německu Kafka. „Doufám, že nebude působit jako šíření zbytečných obav, když řeknu, že toto je třeba mít na paměti při plánování programu pro nejbližší dny a možné cesty do Německa,“ dodal.

Dění v Česku během prázdnin sledovaly vedle německých úřadů také německá média. O letním Česku jako paralelním světě k Německu psal v srpnu lifestylový portál Noizz. Uvedl, že život v Praze se s výjimkou povinných roušek v metru a poloprázdných ulic odvíjel tak, jako by žádný koronavirus neexistoval. „V tramvajích a autobusech nikdo nenosil roušky,“ uvedl portál. Dodal také, že bylo pěkné po tak dlouhé době vidět zástupy bezstarostných lidí na večírcích, i když to bylo také zarážející. Za příklad web označil diskotéku Karlovy Lázně, kde u vstupu byla dlouhá fronta. „Večírky v době koronaviru? V Berlíně nemyslitelné. V Praze od června opět běžné,“ dodal portál.

O tom, že v Česku panuje zdání, že koronavirus je minulostí, psal před asi deseti dny také německý deník Bild. Poznamenal, že v Německu se to rychle rozkřiklo, takže Němci vyrazili za večírky do Prahy.

Německá média také zaujalo ohnisko nákazy v podobě pražského klubu Techtle Mechtle, s nímž je spojováno na 250 infikovaných.

Česko podle vývoje nákazy v poslední době považuje za rizikovější Francii, uvedl náměstek. „Budeme ode dneška důrazně varovat a nedoporučovat cesty do Francie s tím, že v krátké době se může Francie dostat mimo náš zelený seznam,“ uvedl. Ministerstvo zdravotnictví by dnes s účinností od 14. září mělo vyřadit z českého „zeleného seznamu“ autonomní oblast Kanárské ostrovy, pro kterou platí výjimka z režimu nařízeného pro Španělsko.

Zelená barva značí na tzv. mapě cestovatele nízké riziko infekce. Nic na zařazení do zeleného seznamu by se nemělo měnit od 7. září ani u Chorvatska. „Včera (ve čtvrtek) jsme se dohodli, že Chorvatsko ponecháváme na našem zeleném seznamu. Budeme samozřejmě tu situaci nadále sledovat, ale zatím to riziko tam není nějak výrazně větší,“ řekl Smolek.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat