Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Německý důchod pro oběti holokaustu

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Více než šedesát let po konci druhé světové války se mohou stovky českých Židů, kteří přežili holokaust, dočkat německých důchodů za to, že pracovali v lágrech a ghettech, jako byl například Terezín.

Paradoxně ale musejí prokázat, že jejich práce byla dobrovolná a dostávali za ni odměnu, byť třeba jen formou jídla. V takovém případě za ně totiž i podle říšských zákonů musel zaměstnavatel odvádět sociální pojištění, a oni by tedy měli mít nárok na důchod podobně jako Němci. Právě otázka, co je to odměna za práci v lágru a co nikoliv, přitom zaměstnává německé soudy už deset let. Nyní ale soud v Kasselu v precedentním případu rozhodl, že i jídlo je vlastně plat, z něhož má člověk nárok na pozdější důchodové zabezpečení.

I nuzná strava je plat „Senát dokonce celou věc upřesnil tak, že jednorázové jídlo odměnou není, pokud ale někdo dostával při práci najíst třikrát denně, už se jedná prakticky o mzdu,“ uvedl Martin Thiel, právník České rady pro oběti nacismu. I když se na první pohled může zdát, že soudy znevažují utrpení vězňů židovských ghett, z pohledu práva tomu tak není. Oběti holokaustu totiž od německé vlády získaly a získávají různou formou finanční odškodnění, včetně odškodnění za otrockou práci, to se však netýká otázky důchodů. V tomto případě musí soud skutečně zhodnotit, zda jakýkoliv člověk přispíval dobrovolně svou prací do německého sociálního systému, a náleží mu tak důchod. „Fakt, že soudci nyní uznali jídlo za plat, může uznání nároků na důchody značně usnadnit,“ uvedl Thiel.

Například ghetto v Terezíně, v němž zemřely tisíce lidí, fungovalo podle něj za války skutečně z ekonomického pohledu jako určitá samostatná jednotka, dokonce s vlastní „ghettobankou“. Vězni běžně pracovali v různých profesích, a měli by tedy dostávat i poměrnou část německého důchodu. Pro české Židy však byla dosud celá věc o to složitější, že tito lidé dostávali a dostávají od českého státu příplatek jako odbojáři. Německo dosud tvrdilo, že jejich práce v ghettech už byla tedy jednou „důchodově“ zhodnocena.

Nyní ale soudy dospěly k závěru, že za komunismu existoval důchodový strop, nejvyšší důchody byly kráceny a zhodnocení práce v lágru nebylo v těchto případech adekvátní. „Proto lidem s těmito krácenými důchody může být podle kasselského soudu uznán i nárok na německý důchod,“ uvedl Thiel. Ze zhruba sedmi set žádostí o takzvanou „ghetto-rente“, které dosud podali čeští občané, by tak mohla uspět zhruba třetina. „Je to trochu sociálně nespravedlivé, ale takový je zákon,“ říká Thiel. Ti vězni, kteří neuspějí se žádostí o důchod, však mohou podle něj získat jednorázové odškodnění ve výši 2000 eur. Výplata těchto peněz už probíhá.

70 000 žádostí z celého světa Spory o německý důchod se přitom zdaleka netýkají jen občanů Česka. Od roku 1997, kdy německý sociální soud v precedentním případu uznal důchodový nárok u jednoho pracujícího obyvatele ghetta v polské Lodži, podalo žádost o důchodové zajištění zhruba 70 000 Židů z celého světa. 90 z nich ale se žádostí zatím neuspělo. A to právě kvůli složitému prokazování, zda se v případě jejich práce v ghettu jednalo o otrockou práci s nárokem na odškodnění, nebo o dobrovolnou práci za odměnu, z níž vyplývá nárok na důchod v maximální výši mezi 150 a 200 eury měsíčně.

Po soudním uznání jídla jako odměny se ale může počet úspěšných žadatelů o důchodové zajištění výrazně zvýšit. „Nyní může být řada dříve odložených případů znovu projednána,“ prohlásil Frank Ludwig Thiel, jmenovec českého právníka, který zastupuje sedmaosmdesátiletého žadatele z Izraele. Upozornil, že Židů, kteří přežili holokaust, rychle ubývá, a žádosti by se tedy měly vyřídit co nejrychleji.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!