Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Německý landsmanšaft žádá zákaz českých jmenovců

Česko

  19:05
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Nemáme s nimi nic společného, a odmítáme, aby používali naše jméno a znaky. S tímto prohlášením přišlo v pátek vedení Sudetoněmeckého landsmanšaftu, kterému se nelíbí, že v Česku působí spolek pod názvem Sudetoněmecké krajanské sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.

Nejvyšší představitel vysídlených sudetských Němců Bernd Posselt. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Tuto před rokem a půl založenou organizaci, která mimo jiné požaduje zrušení Benešových dekretů, odmítlo ministerstvo vnitra nejprve zaregistrovat, Městský soud v Praze však ve čtvrtek rozhodl, že odmítnutí nebylo dostatečně zdůvodněno, a musí být tedy znovu přezkoumáno.

Místo toho, aby vedení Sudetoněmeckého landsmanšaftu tento rozsudek českých soudů přivítalo, dává od svých českých jmenovců ruce pryč.

K tématu:

"Sudetoněmecký landsmanšaft zakazuje této organizaci používání svého názvu," píše se v pátečním oficiálním prohlášení landsmanšaftu. Sudetoněmecké krajanské sdružení se sídlem v Mnichově nemá se Sudetoněmeckým krajanským sdružením v

Znak, který používají obě sudetoněmecká sdružení

Tradiční znak Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Český spolek si znak 'vypůjčil', sdružení jsou ve sporu.

Česku žádné spojení, a nepřeje si tedy, aby tento spolek používal podobný název a znaky.

Vyzvali ke změně jména, nestalo se ale nic
"Zastupováním landsmanšaftu je od roku 2003 pověřena Sudetoněmecká kancelář v Praze," uvedl předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Německu Franz Pany. Sudetští Němci ale vyzvali své české jmenovce ke zrušení názvu už dvakrát a nic se nestalo.

Právní kroky k prosazení požadavku nechystají. "Ani nemůžou," tvrdí jeden ze zakladatelů Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Česku Tomáš Pecina. Český právní řád totiž podle něj stanoví, že organizace nemohou používat stejný či podobný název, pokud oficiálně fungují v Česku.

Nepodléhají registraci
"Jenže landsmanšaft tady oficiálně žádnou pobočku nemá. Sudetoněmecká kancelář v Praze je společnost s ručením omezeným, nikoliv sdružení, a to právě proto, aby nemusela podléhat registraci," uvedl Pecina.

Fakt, že vedení landsmanšaftu nechce mít s českými "kolegy" nic společného, vysvětluje Pecina jednoduše: "Berou peníze z různých zdrojů, dostávají příspěvky od sudetských Němců, ale nic neprosadili a asi ani nemají zájem prosadit. A jim to zřejmě vyhovuje, nechtějí konkurenci."

Autor: