Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Klaus působí jako trpaslík, Zeman si ničil mozek alkoholem, říká kněz Halík

Česko

  18:00aktualizováno  19:12
PRAHA - Nelze se řadit k Západu a zároveň se klanět Východu. Takové poselství obsahuje exkluzivní rozhovor LN s katolickým knězem a letošním laureátem „duchovní nobelovky“ Tomášem Halíkem.

Klaus působí jako trpaslík, Zeman si ničil mozek alkoholem, říká kněz Halík foto: MAFRA - Jan Zátorský

„Mým nejhlubším politickým a kulturním vyznáním je přesvědčení, že naše země bytostně patří k Západu, a ne k Východu, že nejen jedovatá ideologie panslovanství, ale i Benešova poválečná utopie o „mostu mezi Východem a Západem“ byly a jsou neobyčejně nebezpečné. Nedovedu si představit, že by například představitel Polska úplně ztratil hrdost, ostražitost a pevnost ve vztahu k Rusku, vedoucímu podlou agresivní válku na Ukrajině, že by se servilně podbízel čínským médiím a tvrdil, že se jezdí do Číny učit, jak stabilizovat zemi,“ říká nositel Templetonovy ceny.

VŠE o projevu Miloše Zemana z Lán ČTĚTE ZDE

Blízký přítel exprezidenta Václava Havla nešetří kritikou na oba prezidentské následovníky, kteří v uplynulých dnech pronesli několik výroků, které rozvířily veřejnou debatu. Klaus se třeba pustil právě do Havla. Označil jej za reformního komunistu a později za zbohatlické princátko.

„Při výročí listopadu 89 si svět znovu připomíná s úctou Václava Havla a jeho nástupce se nikdy nevyrovnal s tím, že ve srovnání s ním působí jako trpaslík. Dřív jsem se na něho hodně zlobil, teď už je mi ho spíš líto,“ hodnotí Halík.

Ještě ostřejší je vůči aktuální hlavě státu - Miloši Zemanovi. A to při hodnocení prezidentovy promluvy v Hovorech z Lán, kdy v živém vysílání padlo několik vulgarit. Ty Zeman zdůvodňoval tím, že se chtěl přiblížit myšlení „pražské kavárny“. „Pokud se Zeman chtěl přiblížit úrovni myšlení svých odpůrců, neměl si po léta ničit mozek alkoholem,“ kontruje Halík.

Autor: