Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klaus působí jako trpaslík, Zeman si ničil mozek alkoholem, říká kněz Halík

Česko

  18:00aktualizováno  19:12
PRAHA - Nelze se řadit k Západu a zároveň se klanět Východu. Takové poselství obsahuje exkluzivní rozhovor LN s katolickým knězem a letošním laureátem „duchovní nobelovky“ Tomášem Halíkem.

Klaus působí jako trpaslík, Zeman si ničil mozek alkoholem, říká kněz Halík foto: MAFRA - Jan Zátorský

„Mým nejhlubším politickým a kulturním vyznáním je přesvědčení, že naše země bytostně patří k Západu, a ne k Východu, že nejen jedovatá ideologie panslovanství, ale i Benešova poválečná utopie o „mostu mezi Východem a Západem“ byly a jsou neobyčejně nebezpečné. Nedovedu si představit, že by například představitel Polska úplně ztratil hrdost, ostražitost a pevnost ve vztahu k Rusku, vedoucímu podlou agresivní válku na Ukrajině, že by se servilně podbízel čínským médiím a tvrdil, že se jezdí do Číny učit, jak stabilizovat zemi,“ říká nositel Templetonovy ceny.

VŠE o projevu Miloše Zemana z Lán ČTĚTE ZDE

Blízký přítel exprezidenta Václava Havla nešetří kritikou na oba prezidentské následovníky, kteří v uplynulých dnech pronesli několik výroků, které rozvířily veřejnou debatu. Klaus se třeba pustil právě do Havla. Označil jej za reformního komunistu a později za zbohatlické princátko.

„Při výročí listopadu 89 si svět znovu připomíná s úctou Václava Havla a jeho nástupce se nikdy nevyrovnal s tím, že ve srovnání s ním působí jako trpaslík. Dřív jsem se na něho hodně zlobil, teď už je mi ho spíš líto,“ hodnotí Halík.

Ještě ostřejší je vůči aktuální hlavě státu - Miloši Zemanovi. A to při hodnocení prezidentovy promluvy v Hovorech z Lán, kdy v živém vysílání padlo několik vulgarit. Ty Zeman zdůvodňoval tím, že se chtěl přiblížit myšlení „pražské kavárny“. „Pokud se Zeman chtěl přiblížit úrovni myšlení svých odpůrců, neměl si po léta ničit mozek alkoholem,“ kontruje Halík.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROFÍK DO VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 19 000 - 22 000 Kč