Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tomáš Halík dostane čestný doktorát univerzity v Erfurtu

Lidé

  6:12
PRAHA - Český kněz a filozof Tomáš Halík obdrží 13. listopadu čestný doktorát teologie univerzity v Erfurtu, nejstarší německé univerzity, na níž byl v roce 1978 tajně vysvěcen. O týden dříve bude po Halíkovi, který se v květnu stal prvním českým nositelem prestižní Templetonovy ceny, pojmenována nová přednášková aula univerzity v Oxfordu.

Tomáš Halík. foto: MAFRA - Jan ZátorskýČeská pozice

ČTK to sdělila Ilona Trnková, ředitelka České křesťanské akademie, jejímž prezidentem je Halík od roku 1990.

Na univerzitě v Oxfordu Halík působil jako hostující profesor v podzimním semestru 2001. Při své nadcházející návštěvě školy bude 6. listopadu přednášet v oxfordské koleji Saint Anthony o dějinné roli Václava Havla a Jana Pavla II.

V Erfurtu byl Halík tajně vysvěcen na kněze biskupem Hugo Aufderbeckem v roce 1978. Laudatio pronese děkan Teologické fakulty Erfurtské univerzity Michael Gabel.

Nepřehlédněte

Slavnostního aktu se zúčastní i němečtí biskupové včetně emeritního světícího biskupa Hanse-Reinharda Kocha, který byl v roce 1978 přítomen kněžskému svěcení Tomáše Halíka.

Předlistopadový disident Tomáš Halík pracoval do roku 1989 v civilních povoláních jako psycholog a psychoterapeut drogově závislých. Po pádu komunismu začal vyučovat a věnuje se především mezináboženskému dialogu. Také za něj a za to, že se zasazoval o náboženské a kulturní svobody v Československu v době normalizace, mu letos nadace Johna Templetona udělila svou cenu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete