Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

‚Ať si Halík kandiduje, ale je nevolitelný jako rakouský šlechtic‘

Zprávy z EU

  6:30
PRAHA - Ačkoli do druhé přímé volby prezidenta zbývá tři a půl roku, objevují se první jména možných kandidátů.

S oceněním za výjimečný přínos pro duchovní rozměr života je spojena odměna 1,1 milionu liber (asi 36 milionů korun). Tu má oceněný použít nikoli k osobnímu obohacení, ale k dalšímu rozvoji činností ve svém oboru. foto: MAFRA - Jan Zátorský

V několik týdnů starém rozhovoru pro LN se netajil hradní ambicí senátor ČSSD Zdeněk Škromach. V pondělí pak LN zase informovaly o možné kandidatuře kněze Tomáše Halíka. Rychlá anketa mezi politiky ukázala, byť s velkým předstihem, že Halík nejspíš nebude partajním favoritem.

K TÉMATU:

„Tomáš Halík by byl vhodný kandidát. Už Václav Havel o něm uvažoval. Asi by se všechny politické strany tiše shodly v tom, že by jim byl příliš nepohodlný,“ řekl Karel Schwarzenberg předseda TOP 09.

„Tomáš Halík by byl dobrý prezident. Je moudrý, tolerantní a vzdělaný. Myslím však, že si český národ zvolí sluníčkového Zdendu (Zdeňka Škromacha, pozn. red.),“ prohlásil europoslanec za TOP 09 Jaromír Štětina.

„Katolický kněz je podle mého názoru na prezidenta republiky nevolitelný. Stejně jako rakouský šlechtic,“ uvedl poslanec Evropského parlamentu Jan Zahradil (ODS).

„Právo kandidovat má každý, kdo splní ústavní a zákonné podmínky,“ vzkázal ministr pro lidská práva a místopředseda senátního klubu ČSSD Jiří Dienstbier, neúspěšný kandidát z historicky první přímé volby.

„Nechci komentovat hypotézy,“ drží si odstup ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.

Více o možné kandidatuře Tomáše Halíka najdete v úterních Lidových novinách.

Autor: