Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Skrytý problém českých nemocnic: zapíjení léků čajem. Někdy pak nemusí zabrat, objevily se i závažné případy


Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Premium
Ve většině českých nemocnic pacienti zapíjejí léky špatně. Hlavně často rozlévaný čaj může škodit při zapíjení různých přípravků, snižuje to účinnost léčby. Nemocnice přiznávají, že tenhle skrytý problém většinou neřeší, ani vedení resortu zdravotnictví pro ně žádné doporučené postupy neplánuje.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Všichni se divili, že jí lék nezabírá. Pacientka ho totiž polykala poctivě – každé ráno po snídani. Přesto ženě medikament na odvodnění nefungoval. Nohy měla stále oteklé a trápila ji dušnost. Všechno se změnilo teprve poté, co se na ni zaměřil klinický farmaceut. Zjistil totiž, že žena s těžkou poruchou ledvin zapíjí svůj lék zeleným čajem. Tím ovšem jeho účinky vyrušila. Látky obsažené v zeleném čaji totiž působení medikamentu Furosemidu blokují.

Sotva rok starý případ pacientky z Prahy ukazuje, jaké „banality“ mohou zkomplikovat léčbu. Podle odborníků mnohdy stačí přípravek špatně zapít. O to varovněji vyznívá zjištění, které vyplynulo z čerstvého průzkumu společnosti DrugAgency mezi pětapadesáti českými nemocnicemi. Ukázalo se v něm totiž, že riziko nevhodného zapíjení léku podceňují i sami zdravotníci.

„Většina tuzemských nemocnic správné zapíjení medikamentů vůbec neřeší – jakékoliv vnitřní předpisy pro jejich podávání má necelá pětina z nich,“ přibližuje výsledky jeden z autorů průzkumu a současně expert na lékové interakce Josef Suchopár.

Tomu pak odpovídá i samotná praxe. Když měly nemocnice sdělit, čím u nich pacienti zapíjí léky, doporučenou vodu uvedla jen asi desetina špitálů. Zbylé nemocnice uváděly, že nechávají pacientům volnost nebo že jim nabízejí čaj.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se