Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

V nemocnicích platí výpovědi dobrovolných přesčasů, čeká se na podpis dohody

Česko

  8:21aktualizováno  14:53
V českých nemocnicích od pátku platí výpovědi dobrovolné přesčasové práce, ty podalo přes šest tisíc lékařů. Jak to omezí provoz zařízení, se teprve ukáže. Výpověďmi lékaři chtěli podpořit své požadavky na změny zákoníku práce a růst mezd a platů. Po čtvrteční dohodě jejich zástupců s premiérem Petrem Fialou ale viceprezident České lékařské komory (ČLK) Jan Přáda lékaře vyzval, aby péči zajistili.

ilustrační snímek foto: Jan Strouhal, MAFRA

Definitivní odvolání protestu bude podle Přády následovat až po podepsání písemné dohody počátkem příštího týdne.

Provoz v nemocnicích měl být od pátku omezený kvůli menšímu počtu lékařů dostupných pro služby. Omezení se ale zřejmě dotkne jen víkendu a prvních dnů příštího týdne. Některé nemocnice uvedly, že díky dohodě premiéra s protestujícími lékaři zřejmě nebude omezená ani plánovaná zdravotní péče, jako jsou třeba menší operace. Akutní péči nemocnice chtěly zachovat i v době protestu.

Fiala ve čtvrtek při jednání nabídl pro příští rok 9,8 miliardy korun z veřejného zdravotního pojištění na nárůst odměňování lékařů i nelékařů v nemocnicích. Půjde o dodatek k úhradové vyhlášce, aby byl závazný pro státní i krajské, městské či soukromé nemocnice, řekl premiér po jednání. Podle Přády se navíc kompletně upraví mechanismus distribuce peněz. Způsob úpravy bude obsahovat písemná dohoda, která je podmínkou pro odvolání protestu.

Jednání dosud vedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09. Ve čtvrtek uvedl, že dohoda premiéra s lékaři doplnila dřívější shodu s nespokojenými zdravotníky v otázce vzdělávání a pracovních podmínek zdravotníků. Vedle platových požadavků protest cílil také na nedávno přijaté ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci. Podle novely zákoníku práce, kterou ve čtvrtek schválila Sněmovna, ustanovení přestane platit a zdravotníci v nemocnicích budou moci mít čtyřiadvacetihodinové služby. Úprava nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Peníze slíbila jen VZP, tvrdí Kubek

„Především jsme rádi, že pan premiér se do celé záležitosti vložil, protože pan ministr Válek evidentně ten protest nebere vážně. On už před deseti dny tvrdil, že už s námi nemá o čem jednat. My jsme si v podstatě vynutili jednání s ministrem ještě tento týden v pondělí, ale bohužel zase jsme dostali stejnou nepřijatelnou nabídku,“ řekl prezident ČLK Milan Kubek v pořadu Impulsy Honzy Benešovského.

Peníze by do nemocnic měly přijít prostřednictvím dodatků úhradové vyhlášky, tedy úpravou smluv mezi mezi nemocnicemi a zdravotními pojišťovnami. „V tom je první problém, protože my máme víc pojišťoven, nemáme jenom Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Její ředitel Zdeněk Kabátek deklaroval, že je připraven takto postupovat,“ uvedl Kubek s tím, že od jiných pojišťoven zatím takové přísliby nemají.

Kubek zároveň uvedl, že další jednání, ke kterým Válka minulý týden vyzýval, byla povinností jeho i ministra. „Kamarádi nejsme, ale to by nám nemělo bránit v tom, abychom jednali jako profesionálové,“ řekl.

Válkovo jednání ale hodnotit nechtěl. „Do toho nám nic není. Ten základní rozdíl mezi panem premiérem a panem ministrem byl v tom, že pan premiér pochopil, že lékaři a zdravotní sestry pracují také v regionálních nemocnicích a není možné všechno řešit jenom ve fakultních nemocnicích. Právě na pouze fakultní nemocnice, tedy ty takzvaně přímo řízené, omezoval pan Válek veškeré možnosti úpravy platů,“ dodal Kubek.

Lékařů pracuje v nemocnicích podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zhruba 23 000. Do služeb odpoledne a v noci jich nastupují podle ČLK asi 13 000, dobrovolnou práci přesčas od prosince vypovědělo asi 6 100 z nich.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!